Luter znów zabrzmi w Wormacji

W 2021 roku w ramach wormackiego Festiwalu Nibelungów odbędzie się premiera sztuki, upamiętniającej 500. rocznicę wystąpienia Lutra podczas Sejmu Rzeszy w Wormacji w 1521 r. To wówczas reformator wezwany do odwołania swoich poglądów miał powiedzieć przed cesarzem, przedstawicielami papiestwa i książętami legendarne słowa: „Tak oto stoję, inaczej nie mogę. Boże, pomóż mi. Amen.”

18 lipca 2019, Redakcja

W związku z odmową Lutra, reformatora wyjęto spod prawa. Luter, dzięki pomocy przyjaciół, wymknął się z Wormacji udając się w drogę powrotną do domu, na której upozorowano jego porwanie i przeniesiono go na Wartburg.

Informacja o wystawieniu jubileuszowej sztuki wywołała ogromne zainteresowanie, gdyż autorem przedstawienia będzie znany szwajcarski pisarz Lukas Bärfuss, tegoroczny laureat Nagrody Büchnera (Georg-Büchner-Preis), najważniejszej nagrody literackiej obszaru niemieckojęzycznego.

Festiwal Nibelungów odbywa się od 2002 roku na scenie ustawionej tuż przy katedrze wormackiej (obecnie rzymskokatolicki kościół farny św. Piotra).

W pobliżu katedry stał średniowieczny Pałac Biskupi, w którym odbył się sejm wormacki z 1521 roku. Pałac został zniszczony w 1689 podczas wojny Francji z Ligą Augsburską. W Wormacji znajduje się największy na świecie pomnik Lutra (1868), który otoczony postaciami reformatorów, postaci humanizmu i władców.

W warszawskim kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy znajduje się obraz Stefana Norblina przedstawiający scenę z Sejmu w Wormacji. Centralna postać na obrazie – Marcin Luter – ma twarz malarza.


1 thought on “Luter znów zabrzmi w Wormacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!