Tanzania świętuje 30 lat ordynacji kobiet

Drugi co do wielkości Kościół luterański na świecie – Ewangelicko-Luterański Kościół Tanzanii (ELCT) – obchodził 30-lecie wprowadzenia ordynacji kobiet. W uroczystościach, które odbyły się w dniach od 22 do 27 czerwca br. wzięli udział przedstawiciele Kościołów partnerskich z Afryki i USA.

18 lipca 2019, Redakcja

Spośród 26 diecezji liczącego 7,5 miliona wiernych ELCT jedynie dwie nie wprowadziły dotąd ordynacji kobiet. W Kościele pełni służbę duszpasterska ok. 2500 duchownych, spośród których ok. 300 to kobiety. Do ordynacji przygotowuje się prawie 80.

Co cztery lata odbywa się konferencja kobiet duchownych – tegoroczna powiązana z jubileuszem 30-lecia miała miejsca w Katesh w diecezji Mbulu, jednej z dwóch, która jeszcze nie zdecydowała się na ordynowanie kobiet. W konferencji wzięli udział biskupi wspomnianych diecezji.

W spotkaniu uczestniczyło 400 kobiet. Konferencje nie są jednak skoncentrowane jedynie na temacie ordynacji kobiet, ale dotyczą również zagadnień duchowości, wyzwań duszpasterskich oraz zapobieganiu przemocy domowej wobec kobiet.

Podczas niedzielnego nabożeństwa kazanie wygłosiła bp Elisabeth Eaton, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ameryce. – Widząc siłę takich spotkań kobiet, które odbywają się co cztery lata, to model, który chciałabym przenieść do mojego Kościoła dla naszych kobiet-księży, abyśmy miały okazję do spotkania, spędzenia czasy, wysłuchania wspaniałych mówców i podjąć wspólne działania – powiedziała biskup Eaton.

Spotkania luterańskich kobiet – zarówno ordynowanych do posługi diakona, jak i katechetek, a także kobiet bez wykształcenia teologicznego – odbywają od prawie kilkudziesięciu lat w Polsce w ramach Forum Kobiet Luterańskich (FKL). Najbliższe, 28. FKL odbędzie się w dniach 20-22 września w Warszawie (więcej szczegółów)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!