Nieoczywiste pojednanie i nowe partnerstwo – obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie

To, że się dziś spotykamy nie jest oczywiste – to dar łaski, za który jestem wdzięczny – mówił podczas kazania w Katedrze Berlińskiej bp Markus Dröge, biskup krajowy Ewangelickiego Kościoła Berlina-Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc. 1 września br. w Berlinie odbyło się polsko-niemieckie nabożeństwo ewangelickie upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, w którym oprócz ekumenicznych gości z Polski i Niemiec, udział wzięli Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek oraz przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble.

1 września 2019, Redakcja

Jednak nie tylko wymiar historyczny był istotną częścią nabożeństwa, które było jednoczenie inauguracją partnerstwa między Parafią Ewangelicko-Augsburską Świętej Trójcy w Warszawie a Nadprobostwem i Parafią Katedralną w Berlinie. 

Liturgię prowadzili wspólnie duchowni ewangeliccy z Polski i z Niemiec z obydwu Parafii.

Słowa Pisma Świętego odczytywano w języku polskim (Przemysław Florjanowicz-Błachut z Warszawy) oraz ks. kanonik Stefan Friedrichovicz (rzymskokatolicka Archidiecezja Berlińska). Z kolei prof. Andreas Nachama, przewodniczący Ogólnej Konferencji Rabinów w Niemczech, zaśpiewał w języku hebrajskim żydowską modlitwę spowiednią.

Polsko-niemieckie nabożeństwo w Katedrze Berlińskiej

Nabożeństwo w ewangelickiej Katedrze Berlińskiej upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej – zapraszamy na transmisję większej części nabożeństwa (przepraszamy za jakość obrazu ze względu na słabą przepustowość WiFi w katedrze)

Opublikowany przez Ewangelicy.pl Niedziela, 1 września 2019

 

W nabożeństwie udział wziął Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec oraz biskup krajowy Berlina-Brandenburgii Markus Dröge, który wygłosił kazanie. Biskup przypomniał trudne momenty polsko-niemieckiej historii, wyzwania, jakim było budowanie mostów pojednania w obliczu niewypowiedzianego cierpienia zadanego Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Kaznodzieja odniósł się także do współczesności mówiąc o odradzających się ekstremizmach w Niemczech i w Europie, w tym szczególnie wobec wspólnoty żydowskiej.

 

Liturgia komunijną prowadzili wspólnie duchowni z Polski i Niemiec. Słowa Ustanowienia zostały wypowiedziane dwukrotnie w obydwu językach – po polsku przez ks. Piotra Gasia i dk. Małgorzatę Gaś, a po niemiecku przez kaznodziejów katedralnych ks. Thomasa C. Müllera oraz ks. dr Petrę Zimmermann.

Oprawę muzyczną zapewnił Berliński Chór Państwowy i Katedralny po kierunkiem Kaia-Uwe Jirka oraz Chór połączony Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie (Semper Cantamus & Vox Gaudii) pod dyr. Zuzanny Kuźniak.

Modlitwę Pańską wg kompozycji Stanisława Moniuszki oraz pieśń ks. dr. Marcina Lutra „Zachowaj nas przy Słowie swym” zmodyfikowaną przez Felixa Mendelsohna Bartholdy’ego chóry zaśpiewały wspólnie.

 

Błogosławieństwa końcowego w języku polskim i niemieckim udzielili bp Markus Dröge oraz bp Jerzy Samiec.

 

Po zakończeniu części liturgicznej odbyło się podpisanie aktu partnerstwa między warszawską i berlińską Parafią – w imieniu Parafii Świętej Trójcy dokument podpisałks. Piotr Gaś i kurator Parafii Igor Chalupec, a w imieniu Katedry Berlińskiej ks. Thomas C. Müller oraz Volker Faigle, przewodniczący Kolegium Kościelnego.

Słowa pozdrowienia i refleksji przekazali również Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która przypomniała dramatyczny kontekst historyczny II wojny światowej, zaplanowaną zagładę Polski, która niedługo cieszyła się odzyskaną niepodległością w 1918 roku. Wskazała również na konkretne przykłady pojednania mozolnie wypracowywane przez Polaków i Niemców szczególnie po przełomie politycznym w 1989 roku.

Do zebranych przemówił również Wolfgang Schäuble dziękując Kościołom za wkład w budowanie wzajemnego zrozumienia i przebaczenia między Polakami a Niemcami. – My, Niemcy, nadal za mało zdajemy sobie sprawę z tego, jak silny wpływ na dzisiejszą Polskę ma wciąż doświadczenie żelaznego uścisku potężnych sąsiadów i podwójnej dyktatury – mówił szef niemieckiego parlamentu.

 

Po nabożeństwie w Kaplicy Chrztów i Ślubów odbyła się polsko-niemiecka agapa.

Po południu przy placu Askańskim obok zniszczonego dworca Anhalckiego odbyło się międzypaństwowe upamiętnienie wybuchu II wojny światowej. Przemówienia wygłosili marszałek Witek oraz przewodniczący Schäuble. W uroczystości uczestniczył bp Markus Dröge oraz bp Jerzy Samiec, który w imieniu Kościoła luterańskiego w Polsce złożył kwiaty.


1 thought on “Nieoczywiste pojednanie i nowe partnerstwo – obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Berlinie

  1. W pięknej scenerii berlińskiej katedry wypowiedziane zostały ważne słowa,w tym te o łasce.Tego samego dnia w Warszawie Prezydent Frank Walter Steinmeier także wspomniał o darowanej Polakom i Niemcom łasce pojednania.Ważne i inspirujące słowa wśród wielu innych, które zostały wypowiedziane tego rocznicowego dnia w Wieluniu,Gdańsku,Warszawie,Berlinie,innych miastach,w tym także w trakcie nabożeństwa w Kościele Pokoju we Frankfurcie nad Odrą,w którym miałem zaszczyt uczestniczyć,gdzie kazanie wygłosił Przewodniczący Rady EKD Bp Heinrich Bedford-Strohm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!