Kościół w Polsce gospodarzem Trzynastego Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w 2023 r.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce będzie gospodarzem trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej (ŚFL). Odbędzie się ono w dniach 13-19 września 2023 r. w Krakowie.

17 czerwca 2019, Redakcja

Podczas obrad Rady Światowej Federacji Luterańskiej w Genewie delegacja z Polski zaprezentowała region, Polskę i Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. W skład delegacji weszli: Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec, Prezes Synodu ks. dr Adam Malina oraz koordynator ds. kontaktów zagranicznych Anna Wrzesińska.

Po prezentacji Rada ŚFL z radością przyjęła zaproszenie Biskupa Kościoła ks. Jerzego Samca. Dziękując polskim luteranom za rozszerzenie gościnności na światową wspólnotę. Prezydent ŚFL abp. dr Panti Filibus Musa powiedział: „Jesteśmy wdzięczni za zaproszenie przez Kościół i Polaków do goszczenia Zgromadzenia. Modlimy się, aby było to błogosławieństwem dla Kościoła i jego misji, a także dla wspólnoty Kościołów luterańskich na świecie”.

„Organizacja zgromadzenia z pewnością będzie jednym z najważniejszych wydarzeń w historii naszego Kościoła i okazją do promowania różnorodności oraz luteranizmu w polskim społeczeństwie” – powiedział bp Samiec w swoim zaproszeniu.

Wyrażając radość z decyzji Rady, Biskup Kościoła wspomniał, że pomysł zorganizowania Zgromadzenia ŚFL w Polsce zrodził się w 2014 r., ale punktem zwrotnym były obchody jubileuszu 500 lat Reformacji w 2017 r. w Polsce. W ramach jubileuszu Kościół ewangelicko-augsburski zorganizował szereg działań, w tym uroczyste nabożeństwo i sesję na Zamku Królewskim. W obchodach wzięli udział przedstawiciele ŚFL (Prezydent ŚFL bp Munib Younan oraz Sekretarz Generalny ŚFL ks. dr Martin Junge). Byli obecni goście międzynarodowi oraz ekumeniczni, członkowie różnych Kościołów chrześcijańskich, w tym także Kościoła rzymskokatolickiego z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem na czele oraz przedstawiciele władz państwowych z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

„Po dzisiejszej decyzji jesteśmy bardzo zadowoleni, ale zdajemy sobie sprawę, że jest to początek długiej drogi prowadzącej do Zgromadzenia. Chcemy, aby zapadło ono w pamięć wszystkim uczestnikom. Jeszcze raz dziękujemy za wybranie naszego Kościoła jako gospodarza kolejnego Zgromadzenia ŚFL. Zabieramy się do pracy!”

Bp Samiec podkreślił, że ma nadzieję, iż Zgromadzenie Ogólne ŚFL będzie okazją do złożenia „odważnego świadectwa płynącego z naszej wiary w Jezusa Chrystusa”. Dzisiejszy świat potrzebuje „jasnego stanowiska Kościoła pośród wyzwań takich, jak niewyobrażalne rozwarstwienie ekonomiczne, zmiany klimatyczne, przymusowa migracja i ponowne pojawienie się nacjonalistycznych haseł, które głośno wykluczają całe grupy społeczne” – dodał.

Trzynaste Zgromadzenie Ogólne w Krakowie będzie drugim spotkaniem najwyższego organu decyzyjnego ŚFL w Europie Środkowo-Wschodniej. W 1984 r. Kościół Ewangelicki na Węgrzech gościł siódme zgromadzenie, które odbyło się w Budapeszcie.

Rada powołała również ośmioosobowy komitet, który będzie koordynował przygotowania do kolejnego Zgromadzania. Członkowie komitetu reprezentują siedem regionów ŚFL. W skład wchodzi dwoje przedstawicieli z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, bp dr Tamás Fabiny (Kościół Ewangelicki na Węgrzech) i Kadre Arikatnen (Estoński Kościół Ewangelicko-Luterański). Pozostali członkowie to: Colleen Elizabeth Cunningham (Afryka); Leone Chau (Azja); ks. Gustavo Gómez, (Ameryka Łacińska i Karaiby);ks. Katherine Altenburg, (Ameryka Północna); Amanda Carlshamre (kraje nordyckie), ks. Klaus Rieth (Europa Środkowo-Zachodnia).Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce liczy ponad 60 tysięcy członków. Jest zorganizowany w sześciu diecezjach. W 133 parafiach pracuje 153 duchownych (księży i diakonów).

Światowa Federacja Luterańska zrzesza 148 Kościołów, 75,5 miliona luteran w 99 państwach świata. Zgromadzenia Ogólne odbywają się co sześć lub siedem lat.

źródło: luteranie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!