Ubyło prawie 400 tys. ewangelików w Niemczech

Jak co roku Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD), do którego należy 20 niezależnych ewangelickich Kościołów krajowych, opublikował dane statystyczne za 2018 rok. Po zliczeniu liczby zgonów, wystąpień, chrztów i wstąpień ubyło w Niemczech prawie 400 tys. ewangelików.

19 lipca 2019, Redakcja

Pomijając niepokojące trendy demograficzne, wzrosła niestety liczba Niemców, którzy postanowili wystąpić z Kościoła ewangelickiego. Podczas gdy w 2017 roku z EKD wystąpiło prawie 200 tys. osób to w 2018 r. liczba ta wynosiła już 220 tys., co oznacza wzrost o 1,8%. W minionym roku do EKD należało 21,1 milionów Niemców.

Każde wystąpienie z Kościoła boli. Rozumiemy, gdy na skutek procesu wyobcowania lub ogromnej utraty zaufania powstała nieufność i zmarnowano wiarygodność – skomentował dane bp Henrich Bedford-Strohm, przewodniczący Rady EKD i jednocześnie zwierzchnik bawarskich luteran. Jednocześnie bp Bedford-Strohm podziękował wszystkim tym, którzy z przekonania decyzdują się na pozostanie lub wstąpienie do Kościoła. – Bez nich nasz kraj byłby biedniejszy i chłodniejszy – podsumował.

Liczba chrztów (ok. 170 tys.) pozostała stabilna. Podobnie liczba osób, które wstąpiły do Kościołów ewangelickich lub powróciły do nich po uprzednim wystąpieniu. Po zsumowaniu liczba wstąpień pozostała na podobnym poziomie jak w roku 2017 i wyniosła ok. 25 tys.  

Swoje dane – również mało optymistyczne – opublikował także Kościół rzymskokatolicki. Więcej informacji tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!