70 lat ordynacji kobiet w Kościele Czeskobraterskim

70 lat temu w przeddzień Święta Reformacji – 30 października 1953 roku – Synod Kościoła Czeskobraterskiego podjął historyczną uchwałę o wprowadzeniu ordynacji kobiet. 70 lat później podczas nabożeństwa w Poděbradach obchodzono radosny jubileusz, a nabożeństwo prowadziła pochodząca z Polski ks. Eva Jelinek, proboszczka Parafii ewangelickiej w Ostrawie.

13 listopada 2023, Redakcja

Ordynacja pierwszych kobiet na urząd duchownego Kościoła Czeskobraterskiego odbyła się jeszcze w tym samym roku (X 1953), co decyzja Synodu, właśnie w kościele w Poděbrady. Do aktu ordyancji przystąpiły wówczas cztery teolożki – 70. rocznicy wprowadzenia ordynacji nie dożyła żadna z nich. Od historycznej decyzji Kościół Czeskobraterski ordynował ok. 200 kobiet, w tym pastorek, diakonek i pomocniczych kaznodziejek.

Nabożeństwo jubileuszowe połączone z Wieczerzą Pańską prowadziła proboszczka Parafii czeskobraterskiej w Ostrawie ks. Ewa Jelinek. Pochodząca z Zelowa (woj. łódzkie) ks. Ewa ukończyła teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a w 2010 roku wraz z rodzicami – ks. Wierą Jelinek i ks. Mirosławem Jelinkiem – przeprowadziła się do Republiki Czeskiej. Pastorowie Jelinkowie przez lata opiekowali się Parafią Ewangelicko-Reformowaną w Zelowie (1982-2010), a ks. Wiera Jelinek była pierwszą kobietą ordynowaną na pastorkę ewangelicką w Polsce (2003). Od 2010 roku pełni służbę proboszczki w Parafii czeskobraterskiej w Ratiboř, a jej mąż ks. Mirosław – dawny proboszcz zelowski – kieruje parafią w miejscowości Kateřinice.

Droga do ordynacji kobiet w Kościele Czeskobraterskim była długa i wyboista, biorąc pod uwagę uwarunkowana społeczne pierwszej połowy XX wieku, ale także okoliczności polityczne oraz kontekst międzywyznaniowy. Mimo tego, po dwóch dekadach intensywnych dyskusji Kościół Czeskobraterski podjął w 1953 roku decyzję o wprowadzeniu kobiet w urząd głoszenia Słowa Bożego i udzielania Sakramentów.

Nabożeństwo poprzedziła konferencja naukowa o charakterze zorganizowana przez Wydział Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Karola z udziałem kapłanek starokatolickich.

Kościół Czeskobraterski jest Kościołem ewangelicko-unijnym, który powstał w 1918 roku z połączenia zborów reformowanych i luterańskich. Odwołuje się do dziedzictwa husyckiego (Cztery Artykuły Praskie z 1421 r. Wyznanie Braci Czeskich z 1535 r.), reformowanego (Drugie Wyznanie Helweckie) i luterańskiego (Wyznanie augsburskie z 1530 oraz Confessio Bohemica z 1575/76 r.), choć w swojej pobożności, teologii i liturgii ma zdecydowanie reformowany charakter.

Kościół ten, liczący ok. 35 tys. wiernych, jest drugim wyznaniem chrześcijańskim w Czechach po Kościele rzymskokatolickim.

>> Galeria z nabożeństwa jubileuszowego 70. rocznicy ordynacji kobiet w Kościele Czeskobraterskim 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!