Polscy luteranie wspominają śp. Benedykta XVI
– Odszedł do wieczności chrześcijanin i wybitny intelektualista, który przez dekady wywarł ogromny wpływ na teologię rzymskokatolicką, ale także ewangelicką i cały ruch ekumeniczny. Zresztą, ten wpływ nie był jednostronny, bo żaden inny Biskup Rzymu nie czerpał tak mocno i silnie z dziedzictwa reformacji jak właśnie Benedykt XVI – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Biskup Kościoła Jerzy Samiec.
Dziś w wieku 95 lat odszedł do wieczności papież senior Benedykt XVI.
Bp Samiec podkreślił, że nawet jeśli niektóre decyzje kard. Ratzingera czy Benedykta XVI nie zawsze spotykały się z akceptacją i zrozumieniem w Kościołach ewangelickich to jednak należy podkreślić jego wkład w powstanie Wspólnej Deklaracji nt. Nauki o Usprawiedliwieniu między Kościołem rzymskokatolickim a Światową Federacją Luterańską (1999) oraz znaczące przemówienia i kazania wygłoszone z jednej strony w miejscach związanych z ks. dr. Marcinem Lutrem (Erfurt), a z drugiej w kościołach luterańskich w Rzymie czy w kościele Świętej Trójcy w Warszawie.
Odszedł chrześcijanin i wybitny intelektualista, który przez dekady wywarł ogromny wpływ na teologię, także ewangelicką i ekumenię. Zresztą, ten wpływ nie był jednostronny. Żaden inny Bp Rzymu nie czerpał tak mocno z dziedzictwa reformacji jak Benedykt XVI
— bp Jerzy Samiec (@BpJerzySamiec) December 31, 2022
– Muszę powiedzieć, że z wielkim uznaniem i zrozumieniem odniosłem się do decyzji papieża Benedykta XVI w 2013 roku, kiedy postanowił złożyć urząd. Odebrałem to jako przejaw osobistej odpowiedzialności oraz odpowiedzialności wspólnotowej za Zbór, jaki mu został powierzony w 2005. Wspominając papieża Benedykta XVI w dniu jego śmierci warto być wdzięcznym za jego życie i przypomnieć, co sam napisał o narodzeniu Chrystusa, które przecież świętujemy: „Jednak właśnie Ten pozbawiony znaczenia i niemocny okazuje się Kimś naprawdę mocnym, Tym, od którego w końcu wszystko zależy” – powiedział Biskup Kościoła.
Wierzymy wspólnie, że od Jezusa wszystko zależy i On nas wzbudzi w Dniu Ostatecznym. Siostrom i Braciom z Kościoła rzymskokatolickiego składam wyrazy współczucia – dodał bp Samiec.
Okolicznościowe kondolencje i wspomnienie papieża zamieściła także Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi. Ks. radca Michał Makula przypomniał słowa Benedykta XVI wygłoszone w 2006 roku w warszawskim kościele luterańskim: „Jedności nie zdołamy zaprowadzić jedynie własnymi siłami (…) Nasze ekumeniczne dążenia musi wspierać modlitwa, wzajemne przebaczenie i świętość życia każdego z nas”.
Światowa Federacja Luterańska wyraziła wdzięczność za życie i służbę Benedykta XVI. – Papież Benedykt XVI był teologiem o ostrym umyśle, którego doświsdczenie akademickie ukształtowało pontyfikat. Dziękujemy za jego zachęty, by nigdy nie ustawać w ekumenicznych staraniach i z wdzięcznością będziemy wspominać jego docenienie Wspólnej Deklaracji nt. Nauki o Usprawiedliwieniu – napisała w specjalnym oświadczeniu ks. dr. Anne Burghardt, sekretarz generalna ŚFL.
LWF joins with Catholics and other faith leaders in mourning the loss of former Pope Benedict XVI, who died on 31 December 2022.https://t.co/GORnMd9QCx#ChristianUnity pic.twitter.com/A37XiSETUw
— The Lutheran World Federation (@lutheranworld) December 31, 2022
W podobnym duchu utrzymane były wypowiedzi przedstawicieli Kościołów ewangelickich z Niemiec, skąd pochodził papież Benedykt, a także z wielu innych stron świata.