Polscy luteranie wspominają śp. Benedykta XVI

– Odszedł do wieczności chrześcijanin i wybitny intelektualista, który przez dekady wywarł ogromny wpływ na teologię rzymskokatolicką, ale także ewangelicką i cały ruch ekumeniczny. Zresztą, ten wpływ nie był jednostronny, bo żaden inny Biskup Rzymu nie czerpał tak mocno i silnie z dziedzictwa reformacji jak właśnie Benedykt XVI – powiedział w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną Biskup Kościoła Jerzy Samiec.

31 grudnia 2022, Redakcja

Dziś w wieku 95 lat odszedł do wieczności papież senior Benedykt XVI.

Bp Samiec podkreślił, że nawet jeśli niektóre decyzje kard. Ratzingera czy Benedykta XVI nie zawsze spotykały się z akceptacją i zrozumieniem w Kościołach ewangelickich to jednak należy podkreślić jego wkład w powstanie Wspólnej Deklaracji nt. Nauki o Usprawiedliwieniu między Kościołem rzymskokatolickim a Światową Federacją Luterańską (1999) oraz znaczące przemówienia i kazania wygłoszone z jednej strony w miejscach związanych z ks. dr. Marcinem Lutrem (Erfurt), a z drugiej w kościołach luterańskich w Rzymie czy w kościele Świętej Trójcy w Warszawie.

– Muszę powiedzieć, że z wielkim uznaniem i zrozumieniem odniosłem się do decyzji papieża Benedykta XVI w 2013 roku, kiedy postanowił złożyć urząd. Odebrałem to jako przejaw osobistej odpowiedzialności oraz odpowiedzialności wspólnotowej za Zbór, jaki mu został powierzony w 2005. Wspominając papieża Benedykta XVI w dniu jego śmierci warto być wdzięcznym za jego życie i przypomnieć, co sam napisał o narodzeniu Chrystusa, które przecież świętujemy: „Jednak właśnie Ten pozbawiony znaczenia i niemocny okazuje się Kimś naprawdę mocnym, Tym, od którego w końcu wszystko zależy” – powiedział Biskup Kościoła.

Wierzymy wspólnie, że od Jezusa wszystko zależy i On nas wzbudzi w Dniu Ostatecznym. Siostrom i Braciom z Kościoła rzymskokatolickiego składam wyrazy współczucia – dodał bp Samiec.


Okolicznościowe kondolencje i wspomnienie papieża zamieściła także Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Mateusza w Łodzi. Ks. radca Michał Makula przypomniał słowa Benedykta XVI wygłoszone w 2006 roku w warszawskim kościele luterańskim: „Jedności nie zdołamy zaprowadzić jedynie własnymi siłami (…) Nasze ekumeniczne dążenia musi wspierać modlitwa, wzajemne przebaczenie i świętość życia każdego z nas”.

Światowa Federacja Luterańska wyraziła wdzięczność za życie i służbę Benedykta XVI. – Papież Benedykt XVI był teologiem o ostrym umyśle, którego doświsdczenie akademickie ukształtowało pontyfikat. Dziękujemy za jego zachęty, by nigdy nie ustawać w ekumenicznych staraniach i z wdzięcznością będziemy wspominać jego docenienie Wspólnej Deklaracji nt. Nauki o Usprawiedliwieniu – napisała w specjalnym oświadczeniu ks. dr. Anne Burghardt, sekretarz generalna ŚFL.

W podobnym duchu utrzymane były wypowiedzi przedstawicieli Kościołów ewangelickich z Niemiec, skąd pochodził papież Benedykt, a także z wielu innych stron świata.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!