Żyjąc wspólnie z Chrystusem – ingres nowego abp. Uppsali

Żyjąc wspólnie z Chrystusem – to zawołanie biskupie nowego arcybiskupa Uppsali Martina Modéusa, którego uroczysty ingres odbył się 4 grudnia br. w katedrze w Uppsali z udziałem szwedzkiej pary królewskiej, władz państwowych, luteran i gości ekumenicznych z kraju i ze świata.

31 grudnia 2022, Redakcja

Dzień ingresu poprzedziły dwa inne wydarzenia, symboliczne wydarzenia: 30 października pożegnano w Uppsali dotychczasową arcybiskupkę Antje Jackelén, która wygłosiła ostatnie kazanie jako urzędująca arcybiskupka i symbolicznie oddała pastorał oraz szaty liturgiczne proboszcz katedralnej Uppsali.

Podobna ceremonia odbyła się w katedrze w Linkoping, gdzie od 2011 roku biskupem był Martin Modéus.


Dzień skupienia

Główne uroczystości poprzedził dzień skupienia, w którym uczestniczyli szwedzcy biskupi luterańscy, przedstawiciele siostrzanych Kościołów luterańskich oraz partnerzy ekumeniczne. W Teatrze Humanistycznym Uniwersytetu Uppsali odbyły się wykłady oraz rozmowy panelowe poświęcone teologii pastoralnej w kontekście przemian religijnych w czasie pandemii, roli Kościoła Szwecji w zmieniającej się strukturze społecznej oraz wyzwań duszpasterskich stojącymi przed Kościołem i biskupem we współczesnym świecie. Wieczorem odbyły się w katedrze nieszpory, którym przewodniczyła proboszcz katedralna Annica Anderbrant.

W liturgii wziął udział m.in. ks. dr. Jerry Pillay, nowo wybrany sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów. Kazanie wygłosił abp Utrechtu Bernd Wallet, przewodniczący Międzynarodowej Konferencji Biskupów Starokatolickich Unii Utrechckiej. Od 2016 roku Kościół Szwecji jest w pełnej jedności urzędu i sakramentów z Kościoła starokatolickimi Unii Utrechckiej.

Uroczyste nabożeństwo niedzielne transmitowane na żywo przez szwedzką telewizję odbyło się z udziałem króla Karola Gustawa i królowej Sylwii, którym towarzyszyli również przedstawiciele dworu i rządu szwedzkiego. Ceremonia objęcia katedry abp. Uppsali była skromna i odbyła się na samym początku nabożeństwa. Ogłoszono decyzję wyboru arcybiskupa, biskupka Uppsali Karin Johannesson oraz biskup Åke Bonnier (diecezja Skara) odczytali wota biblijne, przypomnieli, na czym polega posługa biskupa, zmówili modlitwy i udzielili nowemu arcybiskupowi błogosławieństwa.

Następnie abp. Modéus zdjął kapę i stułę, w której wszedł do katedry, założył nową kapę i mitrę (te same, których używała abp Jackelen), otrzymał krzyż arcybiskupi, a od proboszcz katedralnej pastorał.

Intencje modlitewne i wota biblijne odczytali przedstawiciele władz Kościoła, diecezji, a także różnych organizacji ekumenicznych, w której zaangażowany jest Kościół Szwecji.

Na koniec tej części nowy arcybiskup udzielił błogosławieństwa zebranych, którzy powitali go głośnymi brawami. 

W dalszej części liturgia przebiegała według zwykłego porządku, a teksty liturgiczne czytane były w różnych językach – tekst psalmu odczytała po niemiecku bp Annette Kurschus, przewodnicząca rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec, lekcję apostolską w języku angielskim przeczytał prymas Anglii i abp Yorku Stephen Cottrell, a ewangelie w języku urdu bp Samuel Azariah ze Zjednoczonego Kościoła Pakistanu (wspólna struktura dla anglikanów, reformowanych i metodystów).


Jezus żyje i pomaga oddychać

Jest wolność i światłość w Jezusie, który obecny jest także w naszych czasach. Nie spotykamy się z luźno wiszącą doktryną w dziwnie religijnej osobowości. Jezus żyje, jest tym, co mówi, Nie ma w nim chęci rządzenia czy religijnej posępności. W Jezusie spotykamy duchowość, dzięki której łatwiej jest nam oddychać. Nie powoduje utraty oddechu wywołanej przytłoczeniem, ale jest oddechem, gdy życie wywołuje skurcze – mówił w kazaniu abp Martin Modéus. Nowy arcybiskup przypomniał, że Jezus nie zakładał nowego stowarzyszenia religijnego, ani nie mówił ludziom, aby stali się bardziej religijni, natomiast głosił nastanie Królestwa Bożego. – To, w jaki sposób spotykał ludzi, jest zaproszeniem, aby poszukiwać głębiej, żyć tym, co mamy, ale też poszukiwać innych, którzy mogą nam pomóc jeszcze mocniej trzymać się Bożych darów – dodał arcybiskup.

Przed liturgią komunijną rozbrzmiały w katedrze modlitwy w różnych językach. Modlili się m. in. ks. Anne Burghardt, sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej, abp Tapio Luoma z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Finlandii oraz przedstawiciele różnych Kościołów i środowisk z kraju i zagranicy. Po zakończeniu liturgii eucharystycznej błogosławieństwa końcowego udzielił abp Martin Modéus.

Popołudniu na Zamku Królewskim w Uppsali odbyło się przyjęcie dla zaproszonych gości. Przekazano wiele pozdrowień ze świata polityki, władz samorządowych, Kościołów różnych wyznań, a także mniejszości etnicznych Samów.


Szczególne słowa od premiera Szwecji Kristerssona

Jako pierwsze odczytano słowa pozdrowienia od premiera Szwecji Ulfa Kristerssona, który miał uczestniczyć w uroczystości, jednak z powodu zdrowotnych, odwołał swój udział. Przesłał jednak bardzo osobisty list, który zaczął od przypomnienia swojej osobistej relacji z Kościołem Szwecji. – Jeśli masz żonę, którą dzieli zaledwie parę tygodni od ordynacji na duchowną Kościoła Szwecji, to ma się poczucie szczególnej więzi jako nowo wybrany premier Szwecji, do wygłoszenia przemówienie wobec właśnie wprowadzonego w urząd arcybiskupa Uppsali – zaczął premier.

Przypomniał, że jako nastolatek wystąpił z Kościoła Szwecji w proteście przeciwko państwowemu charakterowi Kościoła. Mimo to wziął ślub w katedrze w Strängnäs, ochrzcił i konfirmował swoje dzieci w Kościele Szwecji. – Skoro tak się stało to zadawałem sobie pytanie, dlaczego nie należę do Kościół, ale łatwiej powiedzieć niż zrobić. Kościół wydawał się bardziej przyzwyczajony do tego, że ludzie go opuszczają niż się do niego przyłączają, ale po kilku próbach porządek został przywrócony. Nie byłem już pasożytem, ponieważ nie tylko wspierałem, ale i zacząłem znów należeć do Kościoła przy wszystkich jego wzlotach i upadkach. Marzenie młodości się spełniło – Kościół i państwo są rozdzielone. Mamy inne role, zadania i adresatów, ale jednocześnie pracujemy całym sercem w tej samej niepowtarzalnej, pięknej geograficznej lokalizacji w świecie targanym niepokojami. Jesteśmy odpowiedzialni za tych samych ludzi, ale na różne sposoby. Z pewnością będziemy mieli te same spostrzeżenia, ale czasami też inne, i tak to powinno wyglądać. Jeśli wiec nasze ścieżki się spotkają w najbliższych larach, możemy obaj pamiętać, że są podobieństwa pośród∂ wszystkich różnic – zakończył premier.


Panagija od patriarchy

Innym ważnym przemówieniem było pozdrowienie od abpa Kleopasa (Strongylisa), prawosławnego metropolity Szwecji i całej Skandynawii, przekazał abp. Martinowi Modéusowi panagiję, medalion (enkolpion) z ikoną przedstawiającą Matkę Bożę noszony tradycyjnie przez prawosławnych biskupów i patriarchów. Metropolita wręczył zwierzchnikowi Kościoła Szwecji upominek wraz wygłosił pozdrowienia, które odczytał w imieniu patriarchy ekumenicznego Konstantynopola Bartłomieja.

Okolicznościowe przemówienia wygłosił również minister zdrowia i spraw społecznych Jakob Forssmed, a w imieniu szwedzkiej ekumenii abp Dioscoros Benjamin Atas z Syriackiego Kościoła Prawosławnego, który podarował małżonce arcybiskupa krzyż kapłański, używany podczas syriackiej liturgii do błogosławieństwa.  

Słowa pozdrowienia przekazali członkowie szwedzkiego episkopatu luterańskiego, mniejszości etnicznej Samów, wspólnoty muzułmańskiej, organizacji młodzieżowych i wielu innych organizacji kościelnych.

Abp Martin Modéus zachował swoje dotychczasowe zawołanie biskupie odwołujące się do słów apostoła Pawła z Listu do Efezjan z 5. Rozdziału. Herb arcybiskupa posiada cztery pola – dwa ozdobione są herbem archidiecezji Uppsalskiej, a dwa osobistym symbolem przedstawiającym lwiątko i jagnię z flagą, symbolizującą zmartwychwstanie Chrystusa. Godło biskupie odwołuje się do prorockiej wizji z Izajasza 11, w której drapieżne i udomowione zwierzęta żyją w pokoju obok siebie.

Diecezja Linköping, którą dotyhcczas kierował abp Modéus wybrała już nową biskupkę – będzie nią ks. Marika Markovits, dotychczasowa proboszczka katedry Sztokholmu. Duchowna zostanie konsekrowana przez abpa Modéusa w Uppsali 21 stycznia 2023 r. Będzie pierwszą kobietą, która obejmie posługę biskupią w diecezji Linköping.  

Życzenia abp. Modéusowi przekazał również Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Jerzy Samiec. Arcybiskup otrzymał zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce, a w prezencie diakonijną świecę wigilijną, polski miód oraz powerbank z logiem Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w Krakowie.


>> Całość nabożeństwa można zobaczyć TUTAJ


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!