Biskup Martin Modéus nowym Arcybiskupem Uppsali

Biskup diecezji Linköping Martin Modéus (60) został wybrany na nowego 71. Arcybiskupa Uppsali. Ingres nowego arcybiskupa odbędzie się 4 grudnia 2022 r. w katedrze w Uppsali. Dotychczasowa abp Uppsali Antje Jackelen, która jest pierwszą kobietą pełniącą ten urząd, przechodzi 30 października br. w stan spoczynku.

8 czerwca 2022, Redakcja

W marcu 2022 roku komisja nominacyjna Kościoła Szwecji zaakceptowała pięć kandydatur – było to pięciu biskupów diecezjalnych, w tym bp Karin Johannesson, która stoi na czele diecezji Uppsali, będącej partnerską diecezją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Pod koniec kwietnia odbyło się transmitowane na żywo publiczne przesłuchanie wszystkich kandydatów, a 18 maja odbyło się pierwsze głosowanie.

Ponieważ żadna z osób kandydujących nie uzyskała 50% do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z największą ilością głosów – bp Martin Modéus z diecezji Linköping oraz Johan Dalman z diecezji Strängnäs.

8 czerwca br. odbyła się druga tura wyborów – bp Modéus uzyskał 59% ważnie oddanych głosów, a pozostałe otrzymał bp Dalman.

Bp Martin Modéus urodził się w 1962 roku. W 1986 roku został księdzem w diecezji Växjö, a następnie pracował w diecezji Sztokholmu. W 2005 roku obronił rozprawę w zakresie teologii Starego Testamentu. W 2011 ks. Modéus został biskupem diecezji Linköping. Jest autorem wielu książek z teologii praktycznej. Jest żonaty.

Hasłem biskupim arcybiskupa-elekta są słowa „Ożywieni wraz z Chrystusem” (Levande tillsammans med Kristus) z Listu do Efezjan 2,5.

Młodszym bratem arcybiskupa-elekta jest Fredrik Modéus, biskup diecezji Växjö.

Jestem wdzięczny i szczęśliwy za wsparcie i nie mogę się już doczekać zadania, które z pomocą Bożą i wraz z siostrami i braćmi w urzędzie oraz współpracownikami będę wypełniać. Teraz przychodzi czas przygotowań, refleksji i modlitwy przed ingresem – powiedział arcybiskup-elekt

Arcybiskup Uppsali jest pierwszym wśród kolegium biskupów ewangelicko-luterańskiego Kościoła Szwecji. Jako jedyna diecezja Kościoła Szwecji diecezja Uppsali posiada dwóch biskupów – arcybiskup Uppsali jest równocześnie prymasem (pierwszym lub pierwszą pośród) i sprawuje pieczę nad częścią diecezji Uppsali (miasto Uppsala, część regionu Gävle oraz przedmieścia Sztokholmu). Od 2000 roku diecezja Uppsali posiada również biskupa pomocniczego „na własnych prawach”, który/a sprawuje opiekę duszpasterską nad pozostałą częścią diecezji Uppsali. Arcybiskup Uppsali (termin prymasa nie jest zasadniczo stosowany) jest najważniejszym reprezentantem Kościoła Szwecji w relacjach międzynarodowych i ekumenicznych, a także w kraju. 

Arcybiskupowi-elektowi gratulacje za pośrednictwem mediów społecznościowych złożył Biskup Kościoła Ewangelicko-Augssburksiego w Polsce ks. bp Jerzy Samiec, wyrażając nadzieję na dalszą współpracę Kościoła Szwecji i Kościoła luterańskiego w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!