Kościół wielokrotnie zawiódł – niderlandzcy protestanci przepraszają za współwinę wobec Żydów

Bez jakichkolwiek zastrzeżeń uznajemy, że Kościoły współprzygotowały podłoże, na którym mógł kwitnąc antysemityzm i nienawiść – powiedział przewodniczący Protestanckiego Kościoła Niderlandów (PKN) René de Reuver podczas uroczystości upamiętniającej kolejną rocznicę pogromu żydowskiego (Noc kryształowa) w amsterdamskiej synagodze.

15 listopada 2020, Redakcja

Obchody odbyły się 8 listopada br., a więc w przeddzień rocznicy Nocy Kryształowej. – Chcemy również uznać, że nasze wyznanie winy następuje bardzo późno, ale mamy nadzieję, że nie jest za późno – zaznaczył pastor René de Reuver, przemawiając w imieniu PKH i kierując prośbę o wybaczenie w imieniu Kościołów do przedstawicieli amsterdamskiej gminy żydowskiej.

De Reuver zaznaczył, że holenderscy protestanci zrobili za mało, aby chronić żydowskich współobywateli, którzy uciekali z terenów zajętych przez niemieckich nazistów. Reprezentant niderlandzkich protestantów przyznał, że choć zdarzały się inspirujące i bohaterskie działania pojedynczych ludzi Kościoła to jednak Kościół jako całość zawiódł i jest częścią historii winy, także po zakończeniu II wojny światowej, kiedy ocaleli Żydzi wracali do kraju. 

W maju 1940 roku Królestwo Niderlandów zostało najechane przez III Rzeszą i szacuje się, że zamordowano ok. 75% holenderskich Żydów, których przed wojną było ok. 140 tys.

W uroczystości, która odbyła się w amsterdamskiej synagodze, uczestniczył m. in. rabin Les Vorst, który jako 5-latek trafił do obozu koncentracyjnego w Westerbork.

Protestancki Kościół Niderlandów jest Kościołem unijnym w powstałym w 2004, w skład którego weszły dwa duże Kościoły reformowane i niewielki Kościół ewangelicko-luterański. Do PKN należy ok. 10% obywateli, co daje liczbę nieco ponad 1,6 mln. wiernych.

Całość uroczystości można zobaczyć tutaj.


O kolejnej rocznicy Nocy kryształowej z 1938 roku przypomniała na Twitterze dr Ewa Jóźwiak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!