Dwa prestiżowe wyróżnienia dla luteran

Dwóm luteranom, zaangażowanym również w życie swoich lokalnych Kościołów, przyznano ostatnio prestiżowe wyróżnienia. Jednym z laureatów jest prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

17 grudnia 2019, Redakcja

Dyrektorium Akwizgrańskiej Nagrody Karola Wielkiego przyznała prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi nagrodę za 2020 rok. Rumuński polityk został wyróżniony za proeuropejską postawę oraz działania na rzecz promowania państwa prawa w rumuńskim życiu politycznym.

Prezydent Iohannis, który wywodzi się z mniejszości niemieckiej z Sybinu w Siedmiogrodzie, od lat zaangażowany jest w życie Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Rumunii, która należy do najbardziej religijnych państw europejskich i gdzie większość obywateli wyznaje prawosławie.

W listopadzie 2019 roku Johannis został ponownie wybrany na prezydenta kraju w drugiej turze wyborów. Podczas kampanii wyborczej przed pierwszymi wyborami w 2014 roku niektórzy oponenci polityczni Johannisa próbowali „zdyskredytować” polityka, grając kartą wyznaniową i przekonując Rumunów, że luteranin nie może być głową kraju, w którym większość obywateli należy do Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej. Tego manewru nie powtórzono podczas ostatniej kampanii.

Od najmłodszych lat Iohannis był związany z życiem siedmiogrodzkich luteran – był nauczycielem i pełnił funkcje kościelne. Również po objęciu urzędu prezydenta, Iohannis nie ukrywał swoich związków z Kościołem ewangelickim i bywa częstym gościem parafii ewangelicko-luterańskiej w Bukareszcie.

Nagroda Karola Wielkiego wręczana jest co roku w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Laureatami Nagrody byli również Polacy – pierwszym był minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek (1998), a kolejnymi papież Jan Paweł II (2004) oraz premier Donald Tusk (2010).


Wyróżnienie za badania nad reformacją

Jeden z najznamienitszych historyków i badaczy reformacji prof. Thomas Kaufmann z Getyngi otrzymał prestiżową nagrodę im. Gottfrieda Wilhelma Leibniza za rok 2020. Wyróżnienie przyznaje Niemiecka Wspólnota Badawcza (Deustche Forschungsgemeinschaft) za szczególne osiągnięcia dla niemieckiej nauki.

Prof. Kaufmann jest jednym z najważniejszych specjalistów XVI-wiecznej reformacji cenionym zarówno w Niemczech, jak i na całym świecie.

Oprócz badań naukowych (jest autorem kilkuset publikacji oraz autorem kilkunastu książek o historii reformacji) jest aktywnym i krytycznym komentatorem ewangelickiego życia kościelnego. Oprócz licznych funkcji prof. Kaufmann jest przewodniczacym prestiżowego Verein für Reformationsgeschichte.

Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszyła się historyczna monografia reformacji „Odkupieni i potępieni”, którą omówiliśmy na naszych łamach. W 2018 roku ukazało się drugie wydanie jednej z najważniejszych publikacji Kaufmanna, dotyczących początków reformacji (Der Anfang der Reformation, Mohr Siebeck, Tybinga 2018).

Wręczenie Nagrody Leibniza odbędzie się 16 marca 2020 roku w Berlinie.

Zachęcamy również do lektury wywiadu z prof. Kaufmannem, który został opublikowany na naszych łamach w 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!