„Setka” ma 75 lat

Miejsce powstania: więzienie gestapo w Berlinie. Czas: 75 lat temu. Autor: luterański teolog i męczennik ks. dr Dietrich Bonhoeffer, lat 39. Mowa oczywiście o pieśni „Przez dobrą moc Twą, Panie, otoczony” – numer 100 w Śpiewniku Ewangelickim.

22 grudnia 2019, Redakcja

19 grudnia 1944 roku ks. Dietrich Bonhoeffer napisał w piwnicy więzienia gestapo przy w Berlinie list do swojej narzeczonej Marii von Wedemeyer. Prezentem i jednocześnie pozdrowieniem na święto Narodzenia Pańskiego był dołączony do listu wiersz „Von guten Mächten”, który później stał się tekstem jednej z najbardziej znanych, współczesnych pieśni ewangelickich śpiewanych nie tylko w Kościołach luterańskich, lecz także podczas nabożeństw Kościołów różnych wyznań. Nieco ponad trzy miesiące po napisaniu tekstu Bonhoeffer już nie żył – w ostatnich dniach wojny naziści wykonali na nim wyrok śmierci.

Tekst Bonhoeffera jest wyjątkowy – nie tylko ze względu na ujmujące piękno i prostotę, ale także ze względu na fakt, że jest to ostatni znany tekst teologiczny niemieckiego teologa przed jego egzekucją.

 

Przez kilka lat tekst wiersza nie był znany nikomu z wyjątkiem najbliższej rodziny i kilku przyjaciół. W 1951 roku wiersz po raz pierwszy opublikował przyjaciel i biograf Bonhoeffera, ks. Eberhard Bethge w zbiorze listów Bonhoeffera z więzienia („Widerstand und Ergebung”).

W użytku kościelnym są głównie dwie melodie skomponowane do słów Bonhoeffera, choć najbardziej znana jest muzyka Siegfrieda Fietza z 1970 r. Wcześniejsza była jednak melodia z 1959 roku autorstwa Otto Abela, która została uwzględniona w niemieckim Śpiewniku Ewangelickim (Evangelisches Gesangbuch, 65). Pieśń doczekała się wielu aranżacji i alternatywnych melodii. Przetłumaczona została na kilkadziesiąt języków.

Polskiego tłumaczenia tekstu dokonał ks. Tomasz Bruell w 1980 roku.

Pieśń znalazła się w nowym Śpiewniku Ewangelickim pod numerem 100. Pieśń, mimo okoliczności powstania, nie zawiera bezpośredniego nawiązania do tematyki bożonarodzeniowej. Śpiewana jest najczęściej na przełomie roku kalendarzowego, choć w niektórych parafiach zaczyna pojawiać się już w okolicy adwentu albo przy okazji innych nabożeństw, które w sposób szczególny koncentrują się na temacie Bożej opieki, zaufania, wątpliwości i zmagań z wiarą.

Nierzadko pieśń wykonywana jest także podczas nabożeństw żałobnych i pogrzebów.

Zespół Mate.O "Przez dobrą moc Twą, Panie otoczony" sł. ks.Dietrich Bonhoeffer, tłum. ks. Tomasz Bruell, muz. Siegfried Fietz W śpiewniku kościelnym pieśń nr 100

Opublikowany przez Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku Poniedziałek, 15 maja 2017

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!