Praca szuka księdza

O kryzysie powołaniowym mówią w Europie praktycznie wszystkie Kościoły różnych wyznań. Nawet tam, gdzie kasy kościelne są jeszcze pełne, a warunki pracy dla duchownych komfortowe, brakuje kandydatek/kandydatów do podjęcia się służby duchownego. Od dawna Kościoły próbują zachęcić młodzież do studiowania teologii i sięgają po narzędzia marketingowe – dzieje się tak również w Kościołach ewangelickich w Austrii, Niemczech czy Szwecji.

11 grudnia 2019, Redakcja

Także w Kościołach, które odnotowują wzrost liczby wystąpień (np. Niemcy), pojawia się coraz więcej informacji o nadciągającym kryzysie kadrowym związanym z jednej strony z mniejszą liczbą studentów teologii, a z drugiej z uwarunkowaniami demograficznymi – przechodzeniem w stan spoczynku duchownych z roczników tzw. wyżu demograficznego. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 15 lat na emeryturę może przejść nawet 40% duchownych wszystkich Kościołów krajowych wchodzących w skład Ewangelickiego Kościoła Niemiec. Spełnienie się takiego scenariusza oznaczałoby zupełne przemodelowanie duszpasterstwa w Kościele oraz funkcjonowania parafii, a także wielu innych aspektów życia kościelnego.


Aby zachęcić młodzież do studiowania teologii Kościoły sięgają po różne narzędzia. Ewangelicki Kościół Westfalii, który jest Kościołem partnerskim zarówno Kościoła ewangelicko-augsburskiego, jak i Kościoła reformowanego w Polsce, organizuje w pięknych pomieszczeniach ewangelickiej fundacji Ev. Studienwerk Villigst dwudniową konferencję dla maturzystów poszukujących dróg kariery zawodowej.

Do udziału w wydarzeniu zachęcają plakaty z dwojgiem młodych ludzi w kolorowych koszulach, którym dorysowano befki. Kościół Westfalii prowadzi specjalną stronę internetową „Bodenpersonal gesucht” (Poszukiwany personel naziemny), na której przedstawione są oferty pracy w Kościele – nie tylko dla duchownych.


Warto też wspomnieć, że do podjęcia służby duchownego zachęcana jest nie tylko młodzież, ale osoby między 30 a 50 rokiem życia, które mają już ugruntowaną pozycję zawodową lub poszukują nowych inspiracji w swoim życiu (Quereinsteiger). Zaoczne studia teologiczne oferuje prestiżowy Fakultet Teologii Ewangelickiej w Marburgu – adepci teologii przechodzą skrócone studia teologiczne i przygotowują się do ordynacji. Wpierw jednak należy zdać egzaminy wstępne ze znajomości Pisma Świętego, historii Kościoła i teologii systematycznej.

O podobnych rozwiązaniach myślą już inne wydziały teologii ewangelickiej w Niemczech, a w Szwajcarii już od paru lat jest możliwość zaocznych studiów teologicznych dla starszych studentów w Zurychu i Bazylei, którzy chcieli by poświęcić się pracy duszpasterskiej w Kościele ewangelicko-reformowanym.


W sieci nie brakuje filmów ukazujących życie codzienne duchownych, w tym absolwentów teologii na krótko po lub przed ordynacją.


Są też filmy animowane, dzięki którym Kościół – jak np. Ewangelicki Kościół Hesji i Nassau – stara się dotrzeć do potencjalnych odbiorców.


Pod koniec listopada 2019 roku dedykowaną podstronę dla przyszłych duchownych uruchomił Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Austrii. O drodze kształcenia i formacji duchowej i pracy w austriackim Kościele opowiadają duchowni – zarówno ci niedługo po ordynacji, jak i ci, którzy od dawna służą w Kościele.

O swojej pracy opowiada m.in. ks. Michael Simmer, duszpasterz młodzieżowy z Dolnej Austrii, nazywany „najszybszym księdzem w Austrii”, zapalony biegacz, uczestnik wielu zawodów.

Szczegółowe informacje i filmy można znaleźć >>> tutaj


Nieustannie nowych duchownych, muzyków kościelnych, diakonów i pedagogów parafialnych poszukuje Kościół Szwecji (podobnie i inne Kościoły luterańskie w Skandynawii). Kościół Szwecji zamieścił w sieci film reklamowy, w którym przedstawia szeroki wachlarz realizacji i rozwijania powołania w Kościele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!