Ulice Ewangelickie

Według spisu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w Polsce jest dziewięć ulic o nazwie „Ewangelicka”. Niektóre z nich informują o dawnym dziedzictwie ewangelickim danego miejsca, a jeszcze inne nawiązują do wciąż zauważalnej ewangelickiej obecności na Ewangelickiej.

6 lutego 2019, Redakcja

Ulice Ewangelickie nie są długie i znajdują się zarówno w dużych miastach (Łódź), mniejszych aglomeracjach (Wieluń), ale także w jednej wsi – w Podgórzynie na Dolnym Śląsku, gdzie do 1945 roku funkcjonował kościół ewangelicki, który dziś służy rzymskim katolikom.

Ulice Ewangelickie lokowano przy kościołach lub cmentarzach. Kościoły ewangelickie przy lub nieopodal ul. Ewangelickiej znajdują się wciąż w Lublinie, Wieluniu i Kielcach. Ulica Ewangelicka pozostała również przy dawnym kościele ewangelickim św. Krzyża w Poznaniu użytkowanym dziś przez parafię rzymskokatolicką.

Ulice Ewangelickie znikały z miejskich przestrzeni lub ich lokalizacja była zmieniana – tak było np. w Łodzi, gdzie kiedyś ulica Ewangelicka prowadziła do dawnego kościoła św. Jana (obecnie pod zarządem jezuitów), a dziś mieści się przy niewielkim cmentarzu ewangelicko-augsburskim na Sopockiej. Również przy cmentarzu znajduje się ulica Ewangelicka w Pabianicach i w Węgrowie (wraz z zabytkowym drewnianym kościółkiem ewangelickim).

Historia ulicy Ewangelickiej w Lublinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!