Ks. Jaroslav Javornik nowym biskupem Słowackiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Serbii

14 lipca 2020 r. Synod Słowackiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Serbii wybrał proboszcza parafii w Kulpinie (Wojwodina), ks. Jaroslava Javornika nowym Biskupem Kościoła.

19 października 2020, Redakcja

Informacja o wyborach w Serbii dotarła do Kościołów i organizacji partnerskich słowacko-serbskich luteranów niedawno. Z powodu pandemii koronawirusa wybory Biskupa Kościoła odbyły się drogą elektroniczną – jest to najprawdopodobniej pierwszy przypadek ‘elektronicznych wyborów’ ewangelickiego biskupa na świecie.

Wprowadzenie w urząd nowego Biskupa Kościoła odbędzie się w zbliżające się Święto Reformacji, a więc 31 października 2020 r. i będzie miało miejsce w parafii biskupa-elekta, który pozostanie proboszczem parafii. Takie rozwiązanie było konieczne w związku z niedoborem duchownych w Kościele. Oficjalne przejęcie obowiązków przez ks. Javornika nastąpi jednak dopiero w styczniu 2021 roku. Dotychczasowy zwierzchnik Kościoła bp Samuel Vrbovský był zwierzchnikiem Kościoła przez ostatnie 18 lat i przejdzie w stan spoczynku, otrzymując tytuł honorowego biskupa Kościoła.

45-letni ks. Jaroslav Javornik studiował teologię na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Komeniusza w Bratysławie oraz w Pittsburgh Teological Seminary (USA). W 1999 roku został ordynowany na duchownego. W latach 2002-2014 był proboszczem parafii w Hajdučica, a następnie w Kulpinie. W 2008 obronił na bratysławskiej uczelni rozprawę doktorską poświęconą problemom bioetycznym z perspektywy teologii ewangelickiej. Jest żonaty i ma dwóch synów. Duchowny jest również zaangażowany w pracę diakonijną, szczególnie wśród społeczności romskiej. 

Gratulacje nowego zwierzchnikowi luteran w Serbii przekazał Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzy Samiec.

Słowacki Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania posiada 30 parafii, do których należy ok. 40 tys. wiernych. Językiem liturgicznym Kościoła jest język słowacki, jednak używany jest również język serbski. Kościół jest członkiem Światowej Federacji Luterańskiej. 


Polskie tradycje w Serbii

W jurysdykcji Słowackiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania znajduje się również parafia w miejscowości Ostojiczewie (Ostojičevie), w której mieszkają potomkowie wiślańskich ewangelików przybyłych do Serbii w I połowie XIX wieku – zachowali oni pamięć o Polsce, ale przede wszystkim wyznanie ewangelicko-augsburskie. Pierwszym ewangelikiem, który tam zamieszkał był wiślański nauczyciel Paweł Bujok.

W 2007 roku ks. radca Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle-Centrum odwiedził z parafianami wiślańskich Serbów. Wcześniej do miejscowości przyjeżdżali bp Andrzej Wantuła oraz ks. Karol Samiec, a także przedstawiciele władz Wisły, w tym burmistrz i przewodniczący rady miasta.

W październiku 2010 roku odbyła się w wiślańskim Domu Zborowym konferencja naukowa Wiślanie we wsi Ostojićevo (Banat, Serbia). Historia – język – kultura z udziałem gości z Serbii.

Na naszej stronie znajduje się rozmowa z ks. Anną Petrovic, proboszczką Parafii luterańskiej w Belgradzie-Zemun – zachęcamy do lektury.

>> Informacje o parafii w Kulpinie w języku serbsko-chorwackim ze zdjęciami kościoła luterańskiego


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!