Kościoły luterańskie w USA przeciwko rasizmowi i przemocy

Zwierzchnicy największych Kościołów luterańskich potępili wszelkie przejawy rasizmu i dyskryminacji w związku z ponowną eskalacją przemocy po zabiciu George’a Floyda przez oficera policji w Minneapolis. – Jesteśmy narodem i Kościołem pogrążonym w ucisku – powiedziała bp Elisabeth Eaton, zwierzchniczka Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) w przesłaniu do wiernych, nawiązując do słów Psalmu 118,5.

7 czerwca 2020, Redakcja

Koronawirus zabił 103 tys. spośród nas. Wirus rasizmu zabił setki tysiące ludzi w dziejach naszego kraju. Właśnie teraz, te dwa śmiertelne wirusy łączą się, a delikatna fasada równości pękła. Widzimy ból, złość oraz frustrację tych, którym odmówiono prawa i godności, a których tak wielu z nas oczekuje i często uważa za oczywiste – powiedziała bp Eaton w przesłaniu wyemitowanym 5 czerwca 2020 r.

Biskup największego Kościoła luterańskiego w USA, który znajduje się w pełnej wspólnocie z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, przywołała argumentację tych, którzy uważają, że problem rasizmu jest sztuczny i wymyślony: – Słyszałam, jak mówiono, iż niewolnictwo skończyło się wraz z wojną secesyjną. Dlaczego kolorowi ‘wreszcie tego nie przyjmą do wiadomości’? Ale jest jednak pytanie, które musimy postawić: ‚Jak można przyjąć do wiadomości i pogodzić się z czymś, co się nie skończyło?’ – zaznaczyła bp Eaton, wskazując na konkretne morderstwa na tle rasowym – Przypadki zabójstw Ahmauda Arbery, Breonna Taylora oraz George’a Floyda otworzyły ranę w naszym społeczeństwie, która nigdy się nie zagoiła. Kolano policjanta, które zdusiło życie George’a Floyda przypomina rażące akty zastraszania, nienawiści i trwającej przemocy – dodała.

Jednocześnie bp Eaton wezwała do wsparcia tych, którzy uczestniczą w pokojowych demonstracjach i działają odpowiedzialnie.

Rabowanie i niszczenie własności nie służy sprawiedliwości. Rolą rządu jest utrzymanie porządku oraz szanowania pokojowego protestu. W służbach egzekwujących przestrzeganie prawa są ci, którzy reagują mądrze, nawet jeśli inni zachowywali się nieodpowiedzialnie. Wzywam was, abyście wspierali tych wszystkich, włączając ludzi z naszego Kościoła, którzy działają na rzecz deeskalacji napięcia między przedstawicielami władzy, protestującymi i społeczeństwem – podkreśliła zwierzchniczka ELCA.


Jest to drugie oświadczenie bp Eaton, gdyż bezpośrednio po zabójstwie George’a Floyda opublikowany został komunikat, przypominający stanowisko Kościoła ws. rasizmu. We wcześniejszym tekście bp Eaton przypomniała o dokumentach ELCA potępiających ideologię białej supremacji i rasistowskiej retoryki.

Jednocześnie bp Eaton wskazała na decyzję Synodu Generalnego ELCA, aby włączyć do luterańskiego kalendarza liturgicznego wspomnienie Dziewięciu Męczenników z Emanuel – chodzi o dziewięć osób zastrzelonych 17 czerwca 2015 roku podczas studium biblijnego w Zborze Emanuel należącego do Afrykańskiego Metodystycznego Kościoła Episkopalnego w Charleston.

17 czerwca we wszystkich parafiach ELCA odbędzie się liturgiczne wspomnienie 9 Męczenników na podstawie materiałów przygotowanych przez Komisję Liturgiczną Kościoła. W tegorocznej modlitwie w 5. rocznicę tragedii z Charleston uwzględniona zostanie bieżąca sytuacja w kraju.

Z kolei bp Patricia Davenport, pierwsza czarnoskóra biskupka w ELCA i zwierzchniczka diecezji Południowo-Wschodniej Pensylwanii, stwierdziła, że same słowa już nie wystarczą, a potrzebne jest działanie, w którym Kościół musi walczyć na pierwszej linii. – Nie ma słów, które mogłyby opisać, co odczuwam, jedynie odrętwienie, gdy widziałam, co się dzieje w kraju i w moim sąsiedztwie. Potepiam przemoc, rozruchy i grabieże. Rozumiem głębię bólu i potrzebę wykrzyczenia bólu i frustracji – powiedziała bp Davenport.

Swoje oświadczenie wydała również bp Laurie Larson Caesar, zwierzchniczka diecezji Oregonu ELCA, która jest partnerską diecezją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. – Wybawiającą i wyzwalająca miłość Chrystusa pokieruje naszą drogą, jeśli prawdziwie otworzymy się na jej moc, która jest światłem, lśniącym na górze, ukazującym wszystko, co niewidzialne – godność kolorowych, grzechy dawnego i obecnego rasizmu i pracę na rzecz zmian.

Jednocześnie bp Larson poprosiła parafie, aby comiesięczne wsparcie przeznaczone na funkcjonowanie diecezji, przeznaczono tym razem na rzecz lokalnych organizacji pracujących na rzecz sprawiedliwości i demontażu białej supremacji.


Rasizm to grzech

Dyskryminacyjne traktowanie ludzi na tle rasowym jest irracjonalnym złem i skutkuje złem. To szaleństwo, które może wyprodukować jedynie złość i nienawiść – powiedział w specjalnym oświadczeniu ks. Matthew C. Harrison, prezydent Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri (LCMS), drugiego co do wielkości Kościoła luterańskiego w USA.

Odnosząc się do luterańskiego rozumienia prawdziwej jedności Kościoła na podstawie Wyznania augsburskiego (CA VII), ks. Harrison podkreślił, że Chrystus i Jego dary przynoszą jedność i równość w Kościele, a dyskryminacja rasowa w Kościele lub praktykowana przez Kościół jest grzechem. –

Konflikt rasowy w naszym narodzie wzywa każdego chrześcijanina do wejrzenia w siebie ‘Nadszedł bowiem czas, aby się rozpoczął sąd od domu Bożego’ (1 P 4,17). ‘Słuszne oburzenie’ bez autorefleksji i pokuty jest bezwartościowe, albo gorzej, jest hipokryzją – podkreślił pastor Harrison.

Zwierzchnik LCMS zaznaczył, że ten, który bezprawnie odebrał święty dar życia George’owi Floydowi, co poskutkowało oskarżeniem o morderstwo 3. Stopnia – paradoksalnie będzie mógł liczyć na to, czego odmówił swojej ofierze – uczciwy proces. – Opłakujemy George’a Floyda, płaczemy wraz z rodziną i jego bliskimi, ponieważ został pozbawiony życia. Płaczemy nad naszym narodem. Płaczemy nad tymi w naszymi kraju, którzy uważają, że ich jedyną odpowiedzią jest zniszczenie (…) ubolewamy nad niesprawiedliwością. Ubolewamy nad zniszczeniem, rabunkiem i krzywdą czynioną innym. To również jest niesprawiedliwość. Błagamy o racjonalne i jednoczące działania, które zakończą niesprawiedliwości i odniosą się do społecznego załamania, nierówności ekonomicznych i innych czynników, które są paliwem złości, nienawiści i sporu.


Okolicznościowe oświadczenie wydał również ks. Mark Schroeder, prezydent Ewangelicko-Luterańskiego Synodu Wisconsin, trzeciego co do wielkości Kościoła luterańskiego w USA.


>> Pełny tekst oświadczenia bp Elisabeth Eaton (ELCA)

>> Pełny tekst oświadczenia ks. Matthew Harrisona (LCMS)


>> Podstrona ELCA z materiałami poświęconymi zwalczaniu rasizmu

>> Ewangelicy.pl: Bądźcie posłuszni swoim panom – luteranie przepraszają za 400 lat niewolnictwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!