Kościoły luterańskie w USA przeciwko rasizmowi i przemocy
Zwierzchnicy największych Kościołów luterańskich potępili wszelkie przejawy rasizmu i dyskryminacji w związku z ponowną eskalacją przemocy po zabiciu George’a Floyda przez oficera policji w Minneapolis. – Jesteśmy narodem i Kościołem pogrążonym w ucisku – powiedziała bp Elisabeth Eaton, zwierzchniczka Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) w przesłaniu do wiernych, nawiązując do słów Psalmu 118,5.
– Koronawirus zabił 103 tys. spośród nas. Wirus rasizmu zabił setki tysiące ludzi w dziejach naszego kraju. Właśnie teraz, te dwa śmiertelne wirusy łączą się, a delikatna fasada równości pękła. Widzimy ból, złość oraz frustrację tych, którym odmówiono prawa i godności, a których tak wielu z nas oczekuje i często uważa za oczywiste – powiedziała bp Eaton w przesłaniu wyemitowanym 5 czerwca 2020 r.
Until a white majority feels so deeply in our soul that the pain of black and brown people is our own pain, it will continue to be dangerous to be black or brown in America. #BlackLivesMatter #icantbreathe
— Bishop Eaton (@ELCABishopEaton) May 28, 2020
Biskup największego Kościoła luterańskiego w USA, który znajduje się w pełnej wspólnocie z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, przywołała argumentację tych, którzy uważają, że problem rasizmu jest sztuczny i wymyślony: – Słyszałam, jak mówiono, iż niewolnictwo skończyło się wraz z wojną secesyjną. Dlaczego kolorowi ‘wreszcie tego nie przyjmą do wiadomości’? Ale jest jednak pytanie, które musimy postawić: ‚Jak można przyjąć do wiadomości i pogodzić się z czymś, co się nie skończyło?’ – zaznaczyła bp Eaton, wskazując na konkretne morderstwa na tle rasowym – Przypadki zabójstw Ahmauda Arbery, Breonna Taylora oraz George’a Floyda otworzyły ranę w naszym społeczeństwie, która nigdy się nie zagoiła. Kolano policjanta, które zdusiło życie George’a Floyda przypomina rażące akty zastraszania, nienawiści i trwającej przemocy – dodała.
Jednocześnie bp Eaton wezwała do wsparcia tych, którzy uczestniczą w pokojowych demonstracjach i działają odpowiedzialnie.
– Rabowanie i niszczenie własności nie służy sprawiedliwości. Rolą rządu jest utrzymanie porządku oraz szanowania pokojowego protestu. W służbach egzekwujących przestrzeganie prawa są ci, którzy reagują mądrze, nawet jeśli inni zachowywali się nieodpowiedzialnie. Wzywam was, abyście wspierali tych wszystkich, włączając ludzi z naszego Kościoła, którzy działają na rzecz deeskalacji napięcia między przedstawicielami władzy, protestującymi i społeczeństwem – podkreśliła zwierzchniczka ELCA.
Jest to drugie oświadczenie bp Eaton, gdyż bezpośrednio po zabójstwie George’a Floyda opublikowany został komunikat, przypominający stanowisko Kościoła ws. rasizmu. We wcześniejszym tekście bp Eaton przypomniała o dokumentach ELCA potępiających ideologię białej supremacji i rasistowskiej retoryki.
Jednocześnie bp Eaton wskazała na decyzję Synodu Generalnego ELCA, aby włączyć do luterańskiego kalendarza liturgicznego wspomnienie Dziewięciu Męczenników z Emanuel – chodzi o dziewięć osób zastrzelonych 17 czerwca 2015 roku podczas studium biblijnego w Zborze Emanuel należącego do Afrykańskiego Metodystycznego Kościoła Episkopalnego w Charleston.
17 czerwca we wszystkich parafiach ELCA odbędzie się liturgiczne wspomnienie 9 Męczenników na podstawie materiałów przygotowanych przez Komisję Liturgiczną Kościoła. W tegorocznej modlitwie w 5. rocznicę tragedii z Charleston uwzględniona zostanie bieżąca sytuacja w kraju.
A prayer in this time of conflict. pic.twitter.com/EOeto4Auvm
— ELCA Lutherans (@ELCA) June 1, 2020
Z kolei bp Patricia Davenport, pierwsza czarnoskóra biskupka w ELCA i zwierzchniczka diecezji Południowo-Wschodniej Pensylwanii, stwierdziła, że same słowa już nie wystarczą, a potrzebne jest działanie, w którym Kościół musi walczyć na pierwszej linii. – Nie ma słów, które mogłyby opisać, co odczuwam, jedynie odrętwienie, gdy widziałam, co się dzieje w kraju i w moim sąsiedztwie. Potepiam przemoc, rozruchy i grabieże. Rozumiem głębię bólu i potrzebę wykrzyczenia bólu i frustracji – powiedziała bp Davenport.
ELCA Bishop Patricia Davenport says the church must combat racism at the grassroots and help rebuild relationships between communities.https://t.co/JjF396MKg5#BlackLivesMatter @ELCA @ELCABishopEaton
— lutheranworld (@lutheranworld) June 5, 2020
Swoje oświadczenie wydała również bp Laurie Larson Caesar, zwierzchniczka diecezji Oregonu ELCA, która jest partnerską diecezją Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. – Wybawiającą i wyzwalająca miłość Chrystusa pokieruje naszą drogą, jeśli prawdziwie otworzymy się na jej moc, która jest światłem, lśniącym na górze, ukazującym wszystko, co niewidzialne – godność kolorowych, grzechy dawnego i obecnego rasizmu i pracę na rzecz zmian.
Jednocześnie bp Larson poprosiła parafie, aby comiesięczne wsparcie przeznaczone na funkcjonowanie diecezji, przeznaczono tym razem na rzecz lokalnych organizacji pracujących na rzecz sprawiedliwości i demontażu białej supremacji.
Rasizm to grzech
– Dyskryminacyjne traktowanie ludzi na tle rasowym jest irracjonalnym złem i skutkuje złem. To szaleństwo, które może wyprodukować jedynie złość i nienawiść – powiedział w specjalnym oświadczeniu ks. Matthew C. Harrison, prezydent Luterańskiego Kościoła Synodu Missouri (LCMS), drugiego co do wielkości Kościoła luterańskiego w USA.
Odnosząc się do luterańskiego rozumienia prawdziwej jedności Kościoła na podstawie Wyznania augsburskiego (CA VII), ks. Harrison podkreślił, że Chrystus i Jego dary przynoszą jedność i równość w Kościele, a dyskryminacja rasowa w Kościele lub praktykowana przez Kościół jest grzechem. –
Konflikt rasowy w naszym narodzie wzywa każdego chrześcijanina do wejrzenia w siebie ‘Nadszedł bowiem czas, aby się rozpoczął sąd od domu Bożego’ (1 P 4,17). ‘Słuszne oburzenie’ bez autorefleksji i pokuty jest bezwartościowe, albo gorzej, jest hipokryzją – podkreślił pastor Harrison.
A Statement from LCMS President Matthew C. Harrison on the Death of George Floyd and the Ensuing Riots: https://t.co/XBCGskGweF
— The LCMS (@thelcms) June 2, 2020
Zwierzchnik LCMS zaznaczył, że ten, który bezprawnie odebrał święty dar życia George’owi Floydowi, co poskutkowało oskarżeniem o morderstwo 3. Stopnia – paradoksalnie będzie mógł liczyć na to, czego odmówił swojej ofierze – uczciwy proces. – Opłakujemy George’a Floyda, płaczemy wraz z rodziną i jego bliskimi, ponieważ został pozbawiony życia. Płaczemy nad naszym narodem. Płaczemy nad tymi w naszymi kraju, którzy uważają, że ich jedyną odpowiedzią jest zniszczenie (…) ubolewamy nad niesprawiedliwością. Ubolewamy nad zniszczeniem, rabunkiem i krzywdą czynioną innym. To również jest niesprawiedliwość. Błagamy o racjonalne i jednoczące działania, które zakończą niesprawiedliwości i odniosą się do społecznego załamania, nierówności ekonomicznych i innych czynników, które są paliwem złości, nienawiści i sporu.
Okolicznościowe oświadczenie wydał również ks. Mark Schroeder, prezydent Ewangelicko-Luterańskiego Synodu Wisconsin, trzeciego co do wielkości Kościoła luterańskiego w USA.
>> Pełny tekst oświadczenia bp Elisabeth Eaton (ELCA)
>> Pełny tekst oświadczenia ks. Matthew Harrisona (LCMS)
>> Podstrona ELCA z materiałami poświęconymi zwalczaniu rasizmu
>> Ewangelicy.pl: Bądźcie posłuszni swoim panom – luteranie przepraszają za 400 lat niewolnictwa