Bp Olav Fykse Tveit nowym biskupem Kościoła Norwegii

10 maja br. z udziałem niewielkiej liczby osób odbyło się w Katedrze Nidaros wprowadzenie ks. dr. Olava Fykse Tveita w urząd Biskupa Kościoła (prezesa) Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Norwegii. Powołany 30 stycznia 2020 r. teolog był przez dwie kadencje sekretarzem generalnym Światowej Rady Kościołów (ŚRK). 

11 maja 2020, Redakcja

Podczas nabożeństwa 59-letni teolog przyjął urząd biskupi, zostając pierwszym wśród równych norweskiego episkopatu luterańskiego. 

Potrzebujemy nadziei, marzenia, którego jeszcze nie widzimy, tego, co może się wydarzyć i co musi się wydarzyć. Nadzieja może być kształtowana przez modlitwę i ukierunkowanie się na Boga, ale nie po to, aby mieć wszystko, czego sobie zapragnę, ale by zwrócić uwagę na to, co Bóg chce dla tego świata, Kościoła, dla nas (…) Zadaniem Kościoła w tym świecie jest zwiastowanie i demonstrowanie Bożej miłości, abyśmy mogli zdobyć siłę, wolę i zdolność do kochania innych – stwierdził bp Tveit podczas kazania.

Misja Kościoła

Mówiąc o misji Kościoła w niesieniu wolności i sprawiedliwości oraz odwołując się do 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej, bp Tveit przypomniał, że Katedra Nidaros, w której odbywa się jego konsekracja, była świadkiem wydarzeń, ukazujących sens misji Kościoła.

Bp Tveit przywołał sytuację z 1 lutego 1942 roku, gdy niemieccy okupanci zażyczyli sobie, aby w katedrze odbyła się ceremonia religijna z okazji mianowania Vidkuna Quislinga premierem kraju. Wówczas dziekanem katedry był ks. Arne Fjellbu, który odmówił prowadzenia nabożeństwa. Niemcy zaangażowali nazistowskiego duchownego, ale po tej ceremonii ks. Fjellbu poprowadził nabożeństwo przed katedrą, gdyż niemieckie wojska nie chciały wpuścić duchownego i wiernych do świątyni. Przed katedrą, mimo mrozu, rozległ się śpiew ‘Warownym grodem’. Ks. Fjellbu został zdymisjonowany przez nazistów, a w geście solidarności wszyscy biskupi luterańscy w kraju złożyli urząd.

Przypominając historię ks. Fjellbu, który po wojnie został biskupem diecezji Nidaros, bp Tveit zaznaczył, że przykład biskupa jest jednym z wielu znaków, pokazujących, że duże i małe działania przynoszą owoc, trwały owoc.


Prezes Kolegium Biskupów – odpowiednik Biskupa Kościoła – jest pierwszym biskupem w kolegium biskupów Kościoła Norwegii. Do 2011 roku Biskupa Kościoła wybierano spośród 11 biskupów diecezjalnych, a po zmianach prezes jest dwunastym biskupem Kościoła Norwegii bez własnej diecezji, jednak przypisanym do Katedry Nidaros, która ma swojego biskupa diecezjalnego. Prezesa wybierają biskupi i zgodnie z prawem może być tylko jeden kandydat lub kandydatka, która zdobędzie poparcie większości biskupów. Ks. Tveit został nominowany jednomyślnie. Prezes Konferencji Biskupów jest z urzędu dziekanem Katedry Nidaros. Kościół Norwegii – inaczej niż Kościół Szwecji – nie posługuje się tytułem arcybiskupa czy prymasa. 

Bp Tveit zastąpił przechodzącą w stan spoczynku bp Helgę Haugland Byfuglien, która była pierwszą kobietą pełniącą urząd Biskupa Kościoła.

Życzenia z Polski

Życzenia bp. Olavowi Tvykse przekazał Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzy Samiec – Drogi Bracie, trwaj w miłości Chrystusa, przynosząc wspólnotę nadziei wszystkim wiernym Kościoła Norwegii i wszystkim ludziom Twojego pięknego kraju. Gratulacje z okazji Twojej konsekracji biskupiej.

Bp Olav Fykse Tveit

Ks. Olav Fykse Tveit urodził się w 1960 roku w Haugesund. Po maturze studiował w Norweskiej Szkole Teologicznej, którą ukończył w 1987 roku i został ordynowany na księdza Kościoła Norwegii. Pełnił służbę kapelana w norweskiej armii, a w latach 1988-91 był proboszczem Parafii Haram w diecezji Møre. Później pełnił liczne funkcje w kierowniczych gremiach Kościoła Norwegii, głównie w obszarze teologii i ekumenii. W 2002 roku został doktorem teologii ewangelickiej. Był kolejno sekretarzem Komisji Państwo-Kościół Narodowej Rady Kościołów, a następnie sekretarzem generalnym Rady Spraw Ekumenicznych Kościoła Norwegii.

W 2010 roku został sekretarzem Światowej Rady Kościołów i urząd ten pełnił do 31 marca 2020 r. Od 1983 roku jest żonaty z Anną Bjorvatten Tveit. Ma trójkę dorosłych dzieci i czworo wnucząt.

>> Całość nabożeństwa z Katedry Nidaros – konsekracja ks. dr. Olava Fykse Tveita na Biskupa (prezesa) Kościoła Norwegii


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!