List otwarty Biskupa Kościoła do Premiera RP ws. pracowników transgranicznych

Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec wystosował list otwarty do Premiera Rządu Rzeczpospolitej Polskiej Mateusza Morawieckiego w związku z trudną sytuacją pracowników transgranicznych i ich rodzin. 

29 kwietnia 2020, Redakcja

Warszawa, 29 kwietnia 2020 r. 

LIST OTWARTY

Szanowny Panie Premierze

Mój list jest wyrazem zdecydowanego poparcia dla starań o zniesienie obowiązku 14-dniowej kwarantanny dla osób pracujących i mieszkających po obu stronach granic.

Chciałbym włączyć się do głosu wielu ludzi – samorządowców, pracodawców i pracowników, organizacji pozarządowych i innych, którzy bez względu na przekonania polityczne czy światopogląd religijny, z zaniepokojeniem obserwują napiętą sytuację na terenach przygranicznych. Pragnę zwrócić się z pilną prośbą do Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o niezwłoczne zniesienie ograniczeń w przemieszczaniu się, które nie są absolutnie konieczne dla zachowania bezpieczeństwa i zdrowia obywatelek i obywateli Rzeczpospolitej.

Niełatwo jest odbudowywać zachwiane relacje i wypracowywane z trudem przez dziesięciolecia mechanizmy międzynarodowej kooperacji i przyjaźni. Tym bardziej ważne są głosy, które sygnalizują potrzebę rozsądnej korekty obowiązującego reżimu sanitarnego dla dobra polskich (i nie tylko) rodzin, ale także rodzin o różnej przynależności narodowej i w trosce o relacje z naszymi bezpośrednimi sąsiadami.

Mój głos jako biskupa wynika z troski o potrzeby człowieka. Zachowanie bezpieczeństwa jest bardzo istotne. Dziękuję Rządowi za podjęcie dotychczasowych działań dla dobra wspólnego. Jednak równie ważna dla ludzi jest zachowanie miejsc pracy w celu utrzymania rodziny. Sytuacja, w której brakuje środków na opłacenie rachunków, zakup żywności i lekarstw, wywołuje frustrację i odbija się na psychice. Wszystkim nam zależy na tym, aby uniknąć nieodwracalnej katastrofy wielu tysięcy polskich rodzin.

Kościoły solidarnie starają się udzielić duchowego wsparcia potrzebującym. Pomagamy też materialnie, ale nie jesteśmy w stanie zaspokoić tej najważniejszej potrzeby dla życia społecznego: poczucia wartości, które tak mocno związana jest z wykonywaną pracą.

Dlatego dzisiaj staję przy osobach, które pracują na terenach przygranicznych i proszę Pana Premiera o dostrzeżenie ich dramatu oraz zmiany umożliwiające ich powrót do pracy i/lub nauki.

Wierzę w rozsądek naszego Rządu i w to, że bez zbędnych opóźnień zostaną zniesione niepotrzebne ograniczenia. Dzięki takiej decyzji zostanie wzmocniona nasza gospodarka, ale przede wszystkim zapobiegniemy pogorszeniu się sytuacji egzystencjalnej wielu rodzin. 

Dziękuję za uwzględnienie również mojego głosu.

Bp Jerzy Samiec

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP

>> List Otwarty Biskupa Kościoła


4 thoughts on “List otwarty Biskupa Kościoła do Premiera RP ws. pracowników transgranicznych

 1. Dla Śląska Cieszyńskiego bardzo ważna postawa Pasterza owiec Panskich, gdy łamana jest Konstytucja, Prawa Człowieka,. Nie są w tej walce sami, wszystkie ręce winny być położone na pokładzie w tej nierównej walce,. PAN powiedział :JA jestem z wami a, do skończenia świata,, Nie bójcie się, odrzucie bojaźń i strach, bądźcie mężni i mocni gdyż tak czyni Pan wszystkim wrogom waszym, z którymi walczyć będziecie, postawcie wasze nogi na karkach wrogów,,
  Ks. Jozue 10

 2. Dla Śląska Cieszyńskiego bardzo ważna jest postawa Pasterza owiec Panskich mówić w ich imieniu , gdyż łamana jest Konstytucja, Prawa Człowieka,. Nie są w tej walce sami, wszystkie ręce winny być położone na pokładzie w tej nierównej walce,. PAN powiedział :JA jestem z wami a, do skończenia świata,, Nie bójcie się, odrzucie bojaźń i strach, bądźcie mężni i mocni gdyż tak czyni Pan wszystkim wrogom waszym, z którymi walczyć będziecie, postawcie wasze nogi na karkach wrogów,,Ponosimy odpowiedzialność za życie bliźnich, oni wielokrotnie prosili o pomoc władzę, która nie troszczy się o ich dobro. Dziękuję ks. Bp. JERZY Samiec gdyż tak służąc wywyższamy Pana Jezusa Chrystusa.
  Ks. Jozue 10

 3. Serdecznie dziękuję Bp. J. Samcowi za ten głos. Ja również zostałem dotknięty tym zakazem ponieważ mieszkam w Polsce na Pl. Kościelnym i nie mam dostępu do moich wiernych po drugiej stronie Olzy w Czeskim Cieszynie.

  ks. pastor Rafał Bukowiecki
  Parafia LECAV w Czeskim Cieszynie

 4. Dziękuję Biskupowi Kościoła E-A w Polsce, Jerzemu Samcowi, za wstawiennictwo się i wsparcie osób transgranicznych w sprawie otwarcia granicy i zniesienia kwarantanny. Jest to bardzo cenna inicjatywa świadcząca o trosce i zrozumieniu losu ludzi niezależnie od ich przynależności do kościoła bez wzgl. na ich przekonania religijne.
  Przy okazji zwracam uwagę, iż dotyczy to nie tylko ludzi pracujących po obu stronach granicy. Dotyczy to również osób i rodzin- mieszkańców strefy przygranicznej (w szerokim tego znaczeniu), emerytów – kiedyś pracujących w obu państwach i mieszkających po przeciwnej stronie granicy. Te powiązania rodzinne, gospodarcze, majątkowe istnieją od wielu lat a od czasu wejścia do EU zostały jeszcze bardziej poszerzone i wzmocnione. Uniemożliwienie kontaktów transgranicznych osobom, które maja aktywa i interesy po drugiej stronie granicy również jest ze szkodą dla nich. Dotyczy to spraw ubezpieczeń, urzędów, sądów, nieruchomości, nekropolii jak i kontaktów rodzinnych ( rodziców,dzieci, wnuków ) itd.
  Dlatego również winne być uwzględnione sytuacje pozostałych osób „transgranicznych” .Porozumienia międzyrządowe winne uwzględnić wyjątkowe sytuacje, znieść wielodniową kwarantannę, ewentualnie umożliwić dokonywanie bezpłatnych badań (np emeryci) lub za opłatą w rozsądnych granicach – koszt obecny to ok 3 tys koron cz.
  Mam nadzieję, iż sytuacja tych w/w osób ( nie tylko pracowników) zostanie uwzględniona podobnie jak np u kierowców w ruchu międzynarodowym.
  emeryt – ( rocznik 1943 ) Rajmund Ronchetti

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!