Dyrektorium Akwizgrańskiej Nagrody Karola Wielkiego przyznała prezydentowi Rumunii Klausowi Iohannisowi nagrodę za 2020 rok. Rumuński polityk został wyróżniony za proeuropejską postawę oraz działania na rzecz promowania państwa prawa w rumuńskim życiu politycznym.
Prezydent Iohannis, który wywodzi się z mniejszości niemieckiej z Sybinu w Siedmiogrodzie, od lat zaangażowany jest w życie Ewangelickiego Kościoła Augsburskiego Wyznania w Rumunii, która należy do najbardziej religijnych państw europejskich i gdzie większość obywateli wyznaje prawosławie.
W listopadzie 2019 roku Johannis został ponownie wybrany na prezydenta kraju w drugiej turze wyborów. Podczas kampanii wyborczej przed pierwszymi wyborami w 2014 roku niektórzy oponenci polityczni Johannisa próbowali „zdyskredytować” polityka, grając kartą wyznaniową i przekonując Rumunów, że luteranin nie może być głową kraju, w którym większość obywateli należy do Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej. Tego manewru nie powtórzono podczas ostatniej kampanii.
Od najmłodszych lat Iohannis był związany z życiem siedmiogrodzkich luteran – był nauczycielem i pełnił funkcje kościelne. Również po objęciu urzędu prezydenta, Iohannis nie ukrywał swoich związków z Kościołem ewangelickim i bywa częstym gościem parafii ewangelicko-luterańskiej w Bukareszcie.
Nagroda Karola Wielkiego wręczana jest co roku w święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Laureatami Nagrody byli również Polacy – pierwszym był minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek (1998), a kolejnymi papież Jan Paweł II (2004) oraz premier Donald Tusk (2010).
Wyróżnienie za badania nad reformacją
Jeden z najznamienitszych historyków i badaczy reformacji prof. Thomas Kaufmann z Getyngi otrzymał prestiżową nagrodę im. Gottfrieda Wilhelma Leibniza za rok 2020. Wyróżnienie przyznaje Niemiecka Wspólnota Badawcza (Deustche Forschungsgemeinschaft) za szczególne osiągnięcia dla niemieckiej nauki.
Prof. Kaufmann jest jednym z najważniejszych specjalistów XVI-wiecznej reformacji cenionym zarówno w Niemczech, jak i na całym świecie.
Oprócz badań naukowych (jest autorem kilkuset publikacji oraz autorem kilkunastu książek o historii reformacji) jest aktywnym i krytycznym komentatorem ewangelickiego życia kościelnego. Oprócz licznych funkcji prof. Kaufmann jest przewodniczacym prestiżowego Verein für Reformationsgeschichte.
Szczególną popularnością w ostatnich latach cieszyła się historyczna monografia reformacji „Odkupieni i potępieni”, którą omówiliśmy na naszych łamach. W 2018 roku ukazało się drugie wydanie jednej z najważniejszych publikacji Kaufmanna, dotyczących początków reformacji (Der Anfang der Reformation, Mohr Siebeck, Tybinga 2018).
Wręczenie Nagrody Leibniza odbędzie się 16 marca 2020 roku w Berlinie.
Zachęcamy również do lektury wywiadu z prof. Kaufmannem, który został opublikowany na naszych łamach w 2017 roku.