Prof. Christiane Tietz nową prezydentką Ewangelickiego Kościoła Hesji i Nassau
Wyboru dokonał nadzwyczajny Synod EKHN 28 września, który obradował w dawnym klasztorze dominikanów, obecnie siedzibie ewangelickiego dekanatu i okręgu kościelnego Frankfurtu nad Menem.
Tietz zdobyła wymaganą większość głosów już w pierwszej turze, zdobywając 82 z 119 głosów, mimo dwóch kontrkandydatów. Oficjalne przekazanie obowiązków odbędzie się 26 stycznia 2025 roku w Wiesbaden, a kadencja zacznie się liczyć od 1 lutego 2025 r.
Jestem teolożką, która żyje w Kościele i się w nim angażuje. Niesamowicie się cieszę, że będę to teraz robić w tej funkcji. Serdecznie dziękuję synodałom za ich zaufanie. Opowiadam się za współdziałaniem między tym, co innowacyjne, a tym, co wciąż nas prowadzi – powiedziała po wyborze ks. Tietz.
Christiane Tietz urodziła się w 1967 roku we Frankfurcie nad Menem. Studiowała matematykę oraz teologię ewangelicką.
W 1999 roku uzyskała stopień doktora teologii ewangelickiej na Wydziale Teologicznej Uniwersytetu w Tybindze na podstawie rozprawy, dotyczącej teorii poznania w teologii Dietricha Bonhoeffera – promotorem pracy był prof. Eberhard Jüngel, a recenzentem Jürgen Moltmann. Po obronie doktoratu kontynuowała pracę jako współpracownik prof. Jüngela w Instytucie Hermeneutyki, a po jego przejściu na emeryturę u prof. Christopha Schwöbela.
W 2004 roku przedstawiła pracę habilitacyjną „Wolność wobec samego siebie. Rozwinięcie chrześcijańskiego pojęcia samoakceptacji” recenzowaną przez Eberharda Jüngela oraz Oswalda Bayera. Była wykładowczynią teologii ewangelickiej na różnych uczelniach w Niemczech (Heidelberg, Saarbrücken, Moguncja) oraz zagranicą (USA, Izrael, Wielka Brytania). Od 2013 roku kieruje Instytutem Hermeneutyki i Filozofii Religii Uniwersytetu w Zurychu.
Prof. Tietz jest autorką lub współautorką wielu publikacji naukowych poświęconych głównie teologii Bonhoeffera i Bartha. W 2019 roku szerokie uznanie zdobyła biografia Karola Bartha, która została przetłumaczona na wiele języków, w tym na kilka azjatyckich.
Prof. Christiane Tietz jest członkiem Synodu Ewangelickiego Kościoła Niemiec wydelegowaną przez EKHN.
Ewangelicki Kościół Hesji Nassau powstał w 1947 roku z połączenia trzech Kościołów i jest jednym z 20 ewangelickich Kościołów krajowych w Niemczech. EKHN liczy ok. 1,3 miliona wiernych i jest Kościołem ewangelicko-unijnym o charakterze unii administracyjnej (tzw. każda z parafii sama określa czy jest tradycji reformowanej, luterańskiej czy unijnej).
EKHN nie zna centralnego urzędu biskupa. Władza w Kościele sprawowana jest kolegialnie poprzez gremium świeckich i duchownych (Kirchenleitung), na czele którego stoi prezydent/prezydentka Kościoła, który/a reprezentuje Kościół na zewnątrz i jest rzecznikiem władz Kościoła. Władze Kościoła wybiera Synod.
EKHN jest Kościołem partnerskim Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.