Emoji przebaczenia

Czy można za pomocą emoji wyrazić przebaczenie? Do tej pory nie, ale postanowił to zmienić Kościół Ewangelicko-Luterański Finlandii, który w połowie 2019 r. rozpisał konkurs na emoji, wyrażające przebaczenie. Zwyciężył projekt, który pokazuje dwa wzniesione kciuki znajdujące się przed symbolem serca. Wyboru zwycięzcy dokonała Tarja Halonen, prezydent Republiki Finlandii w latach 2000-2012.   

19 lutego 2020, Redakcja

Oficjalnie funkcjonuje ponad 3000 emoji, jednak dotychczas żaden z symboli nie wyrażał przebaczenia.

Skąd w ogóle dyskusja na ten temat akurat w Finlandii?

Po pierwsze, Finlandia od dawna uznawana jest za jeden z najbardziej cyfrowych krajów świata, miejsce, w którym powstają nowe rozwiązania stosowane w sieci na różnych poziomach. W 2015 roku Finlandia była pierwszym krajem na świecie, który stworzył oficjalny (zatwierdzony przez rząd) zestaw emoji, związanych z Finlandią.

Innym powodem była obchodzona w 2018 roku setna rocznica zakończenia wojny domowej w Finlandii, w której uczestniczyły również obce mocarstwa (Niemcy i Rosja), a swój udział miały również polskie oddziały. Upamiętnienie bratobójczej wojny zainspirowało Finów do dyskusji o winie i przebaczeniu, o leczeniu pamięci i narodowym pojednaniu w obliczu zaostrzającego się sporu politycznego.

W trakcie debaty zauważono, że popularne w tak nowoczesnym państwie jak Finlandia, emoji nie wyrażają właśnie przebaczenia. Na ten brak zareagował Kościół luterański, do którego należy ok. 80% obywateli Finlandii.

W konkursie mogli brać udział nie tylko Finowie, a o inicjatywie fińskich luteran informował w Polsce portal lifestylowy F5.

Oczywiście, trudno użyć emoji do wyrażenia przebaczenia po tak tragicznych wydarzeniach jak wojna. Nam chodzi raczej o codzienne życie i wygospodarowanie przestrzeni dla przebaczenia w codziennych kontaktach – w rodzinie, między przyjaciółmi i innymi, którzy odczuwają taką potrzebę – powiedział Tuomo Pesonen, odpowiedzialny w fińskim Kościele luterańskim za komunikację.  

Zwycięski projekt wyłoniła była prezydent Tarja Halonen, która cieszy się ogromnym szacunkiem wśród swoich rodaków, że w okresie swojej prezydentury nie ustawała w budowaniu mostów porozumienia między ludźmi o różnych poglądach.

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie emoji w Konsorcjum Unicode, które raz w roku aktualizuje globalną bazę danych emoji. Wśród kryteriów przyjęcia nowego emoji jest m.in. częstotliwość użycia oraz jasność przekazu. Jeśli inicjatywa fińskiego Kościoła zostanie przyjęta, nowe emoji pojawi się w katalogu w 2021 roku.

Warto podkreślić, że akcja nie ograniczyła się tylko do wyłonienia emoji przebaczenia. W jej trakcie gromadzono również fundusze na rzecz wspierania działań pokojowych i rozwiązywania konfliktów w takich krajach jak Somalia czy Kenia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!