Przed i po Auschwitz

Strzeżcie się ludzi, których teologia przed i po Auschwitz jest taka sama – powiedział ks. Johann Baptist Metz, zmarły niedawno jeden z najbardziej znanych teologów rzymskokatolickich w Niemczech. W fabrykach śmierci rozmieszczonych w całej Europie powróciło pytanie o Boga i jego (nie)obecność. Niektórzy intelektualiści, a nawet teolodzy mówili o śmierci Boga w Auschwitz, które stało się ikoną męczeństwa Żydów i innych ludzi zgładzonych przez nazistów.  

28 stycznia 2020, Redakcja

Pojawiły się pytania o odpowiedzialność chrześcijan, za mord podbudowany wielowiekową historią nienawiści, dyskryminacji i poczucia wyższości.

Auschwitz czy Auschwitz-Birkenau to nie tylko konkretne miejsca kaźni i niewyobrażalnego dramatu. To także niematerialnie miejsca najwyżej próby i pytań granicznych o wiarę, sens cierpienia i wszechmoc Boga. Nie było to pytanie ani nowe, ani szczególnie oryginalne, jednak Auschwitz ze względu na masowy charakter mordu w połączeniu z innymi obozami śmierci, stało się najtragiczniejszym dla współczesnych obrazem globalnej traumy, która trwa dziś – wydaje się, że bezmiar nihilizmu, jakiego dopuścił się człowiek, zmienił niewiele.

Nie tylko w Europie, ale i poza nią ludzie nie wyciągnęli wniosków z tego, co stało się w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenach okupowanych, a opowieści osób ocalałych wciąż pełne są aktualnych odniesień, że przecież to wszystko – na inną skalę i w inny sposób – może się dziś powtórzyć i w wielu miejscach na świecie wciąż się dzieje, a jeszcze niedawno działo się na naszych oczach (np. Ruanda, Srebrenica i wiele innych miejsc). Nie o wszystkim wiemy, gdyż w informacyjnym chaosie nie wszystko do nas dociera lub po prostu nie chcemy o wszystkim wiedzieć. Jednak Auschwitz nie daje o sobie zapomnieć i przywołuje nie tylko obozowe bramy z napisem „Arbeit macht frei”, ale i wszystkie inne wydarzenia, świadczące o porażce ludzkości, nie tylko o braku czułości czy życzliowści, ale zaprogramowanej nienawiści w imię szalonych idei.


Upamiętnienie 75. rocznicy

Żadne słowa – wypowiedziane, stłumione czy nawet poezja – nie są w stanie wyrazić tego, co się stało. Właściwie, także i to zdanie ociera się o banał, bo cóż powiedzieć, jeśli wypada właściwie milczeć, płakać, a kto może i potrafi – modlić się.

Dziś Kościoły chrześcijańskie różnych wyznań, w tym Kościoły ewangelickie na całym świecie, upamiętniły 75. rocznicę wyzwolenia obozu. Uczyniły w to najróżniejszy sposób i w wielu miejscach.

Kościół Ewangelicki w Niemczech centralnym nabożeństwem w katedrze berlińskiej oraz w innych miejscach. Jednak najważniejsze upamiętnienie odbyło się tam, gdzie okrucieństwo i nienawiść przybrały niewyobrażalne rozmiary.

Żydzi, chrześcijanie różnych wyznań, przedstawiciele różnych religii oraz osoby niewierzące upamiętnili dziś w Oświęcimiu tych, którzy ponieśli równie okrutną, co bezsensowną śmierć.

Kościół Ewangelicko-Augsburski reprezentował Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec oraz biskup diecezji cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago.


 

1 thought on “Przed i po Auschwitz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!