Ekumeniczne wspomnienie bp. Juliusza Burschego w Rzymie

9 września w rzymskiej Bazylice św. Bartłomieja na Wyspie Tyberyjskiej odbyła się ekumeniczna liturgia Słowa Bożego, podczas której upamiętniono bp. Juliusza Burschego. W nabożeństwie uczestniczyła delegacja Kościoła luterańskiego w Polsce.

10 września 2019, Redakcja

Świątynia znajdująca się pod opieką ekumenicznej wspólnoty św. Idziego od 1993 roku jest miejscem międzywyznaniowego wspominania męczenników za wiarę pod nazwą Sanktuarium Męczenników XX i XXI wieku. Była to inicjatywa papieża Jana Pawła II. Podczas nabożeństw umieszczane są w kościele przedmioty (według rzymskokatolickiego rozumienia relikwie), które należały do chrześcijan zamordowanych za swoją wiarę. Na ołtarzu znajduje się ikona przedstawiająca męczenników.

W bazylice upamiętniony jest także luterański teolog ks. dr Dietrich Bonhoeffer, ale też chrześcijanie innych wyznań, w tym patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Tichon (Biełławin), który w latach 1897-98 był biskupem eparchii (diecezji) chełmsko-warszawskiej Kościoła prawosławnego z tytułem biskupa lubelskiego.

Upamiętnienie bp. Juliusza Burschego

Podczas nabożeństwa, któremu przewodniczył bp Ambrogio Spreafico, rodzina bp. Burschego przekazała list Biskupa napisany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Oprawiony list umieszczono w kaplicy poświęconej ofiarom nazizmu.

Kazanie wygłosił bp Frank-Otfried July, biskup Ewangelickiego Kościoła Krajowego Wirtembergii i jednocześnie przewodniczący Niemieckiego Komitetu Narodowego Światowej Federacji Luterańskiej.

Kultura pamięci pielęgnowana w tej bazylice napomina nas do ekumenii. Wyznawanie Chrystusa w czasie ucisku sprawidziło się jako silny impuls dla ekumenii. Umożliwiło nową wspólnotę ponad granicami wyznaniowymi (…) Niewyrażalne cierpienie wyszło z naszego kraju. Biskup Bursche zmarł po niewoli w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen. Musimy otwarcie i szczerze przyznać się do tej historii winy, jak i do odpowiedzialności, która z niej wyrasta. My, niemieccy luteranie, jesteśmy wdzięczni Bogu i naszym polskim siostrom oraz braciom za kroki pojednania, za ekumenię łączącą narody ponad dawnymi granicami – mówił w kazaniu bp July.

My, niemieccy luteranie, jesteśmy wdzięczni Bogu i naszym polskim siostrom oraz braciom za kroki pojednania, za ekumenię łączącą narody ponad dawnymi granicami – mówił w kazaniu bp July.

Podczas liturgii pozdrowienie wygłosił także bp Jerzy Samiec: – Jesteśmy tutaj, aby wspomnieć bpa Juliusza Bursche i przekazać jego list, który napisał do swojej rodziny. W niewielkiej ilości słów, które mógł napisać (władze więzienia zgadzały się na listy o max. liczbie 15 linijek) chciał przekazać pozdrowienia, ale też wyrazić swoje uczucia. Napisał, że gdyby nie tęsknota za rodziną i ukochanym Kościołem z jego nabożeństwami i ojczyzną czułby się dobrze. Codziennie też dziękował Bogu za kolejny przeżyty dzień (…) Biskup, mimo zewnętrznej sytuacji zachował wiarę i nadzieję. Nigdy nie należy zbyt szybko twierdzić, że ponieśliśmy klęskę lub zwycięstwo. Nie znamy Bożych dróg.  On wie jaka jest nasza przyszłość i co z sobą dla nas przyniesie – mówił Biskup Kościoła.

Biskup, mimo zewnętrznej sytuacji zachował wiarę i nadzieję. Nigdy nie należy zbyt szybko twierdzić, że ponieśliśmy klęskę lub zwycięstwo. Nie znamy Bożych dróg.  On wie jaka jest nasza przyszłość i co z sobą dla nas przyniesie.

W uroczystości z ramienia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP udział wzięli zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, członek Rady Synodalnej ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Świętej Trójcy ks. Piotr Gaś i koordynatorka ds. kontaktów międzynarodowych Anna Wrzesińska oraz członkowie rodziny bp. Burschego Anna Łupienko i Stefan Gardawski.

Polska i niemiecka delegacja spotka się również z kardynałem Kurtem Kochem, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Aby wykorzystać treść lub jej fragmenty należy otrzymać pozwolenie redakcji!