Ks. Wojciech Pracki wprowadzony w urząd biskupa diecezji katowickiej
Ks. Wojciech Pracki został wybrany na biskupa 30 listopada 2024 roku podczas synodu diecezjalnego w Bytomiu-Miechowicach. Zastąpił katowickiego proboszcza ks. dr. Mariana Niemca, który stał na czele diecezji katowickiej w latach 2014-2024.
Liturgię nabożeństwa prowadzili duchowni i świeccy diecezji katowickiej oraz biskupi Kościoła luterańskiego w Polsce. Obecni byli również goście ekumeniczni z Kościołów członkowskich Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej, Kościoła zielonoświątkowego oraz Kościoła rzymskokatolickiego.
Na początku nabożeństwa Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec podziękował za dotychczasową służbę dla diecezji i Kościoła ks. bp. seniorowi Marianowi Niemcowi. Po modlitwie dziękczynnej bp Niemiec otrzymał krzyż biskupi.
Przemówienie do biskupa-elekta oparte skierował ks. Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
Po słowie Biskupa Kościoła Zbór zaśpiewał starokościelny hymn do Ducha Świętego, rozpoczynając tym samym akt introdukcji do posługi biskupa diecezji katowickiej. Po odczytaniu wotów biblijnych, przypominających znaczenie służby chrześcijanina i biskupa w Kościele przez bpa Adriana Korczago (diecezja cieszyńska) i bpa sen. Mariana Niemca, biskup-elekt wraz ze Zborem złożył Nicejsko-Konstantynopolitańskie Wyznanie Wiary, a następnie przyszły biskup złożył ślubowanie.
Apostolskim zwyczajem Biskup Kościoła wraz z biskupami asystentami wypowiedział modlitwę i włożył ręce na nowego biskupa. Podobnie uczynili pozostali biskupi obecni na nabożeństwie. Od Biskupa Kościoła bp Wojciech Pracki otrzymał srebrny krzyż biskupi jako „godło męki i chwały naszego Pana Jezusa Chrystusa jako znak urzędowania (…) który niechaj ciebie i wszystkich ludzi kieruje ku Chrystusowi.”
W kazaniu opartym na Ewangelii Jana 3,22-30, mówiącym o początkach publicznej działalności Jezusa, gdy ten napotyka na uczniów Jana Chrzciciela, bp Wojciech Pracki przypomniał o pierwszych konfliktach na kartach ewangelii – Uczniowie Jana są poirytowani. Oto Jezus, którego Jan ochrzcił, rozpoczął publiczną działalność. Nauczał i chrzcił. Złościło to uczniów Jana, może rodziło się w nich poczucie konkurencji, zazdrość. Postanowili się poskarżyć swojemu mistrzowi. A ten, ku ich zaskoczeniu, przypomina, że sam nie jest Panem Młodym, Oblubieńcem. Zaznacza, że jest Jego przyjacielem i cieszy się z tego. To Oblubieniec ma być w centrum uwagi, a nie Jego przyjaciel. Dodaje znamienne słowa – On musi wzrastać, ja zaś stawać się mniejszym – przypomniał bp Pracki.
Duchowny podkreślił, że to osoba Zbawiciela ma skupiać na sobie naszą uwagę. Jako duchowni wszystkich Kościołów, obojętnie, czy jesteśmy diakonami, wikariuszami, proboszczami, biskupami, arcybiskupami itd., nie mamy być centralnymi postaciami. Nie my jesteśmy oblubieńcami. On jest jeden – Jezus Chrystus i na Niego naszą służbą mamy wskazywać – zaznaczył.
W kontekście wyzwań współczesności bp Pracki stwierdził, że „wskazywanie na Zbawiciela nie jest współcześnie zadaniem łatwym. Kościoły pustoszeją, co jest zjawiskiem ekumenicznym. Dobrobyt, konsumpcja dóbr, ale też czasem niewłaściwa postawa i zachowanie wskazujących na Chrystusa się do tego przyczynia. To też nasza ewangelicka rzeczywistość.”
Po kazaniu Zbór zaśpiewał Hymn Kościoła „Warownym grodem” i rozpoczęła się liturgia eucharystyczna.
Podczas nabożeństwa śpiewał Chór Largo Cantabile Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach pod dyr. Igi Eckert.
Ks. Wojciech Pracki pochodzi z Odolanowa w Wielkopolsce i od 2015 roku jest proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu. Służbę duchownego rozpoczął w 2006 roku wikariatem w Cieszynie. Następnie, od 2010 roku był rzecznikiem prasowym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i asystentem biskupa Kościoła – ks. Jerzego Samca. Jest inicjatorem duszpasterstwa niemieckojęzycznych ewangelików w Warszawie, które prowadził przez pierwsze lata funkcjonowania. Za tę działalność (budowanie pojednania między narodami), został wyróżniony Listem Gratulacyjnym Rolfa Nikela – ambasadora Republiki Federalnej Niemiec w latach 2014-2020.
Jego priorytetem jest z aktywność ekumeniczna i medialna. Przez 9 lat w Radio Opole współtworzył wraz z księżmi profesorami – Markiem Lisem i Erwinem Mateją, audycję ekumeniczną Forum Wiary. Jest częstym rozmówcą innych programów radiowych tej rozgłośni. Podobnie w katolickim Radio Doxa, w ekumenicznym gronie współtworzy audycję „Słowo pod poduchę”. Od września 2024, wspólnie z pastorem Mariuszem Muszczyńskim (Zbór Zielonoświątkowy Ostoja w Opolu), jest gospodarzem programu „Okiem Protestanta”.
Na Wydziałach Teologicznych Uniwersytetów: Opolskiego i Śląskiego udzielał się jako tłumacz symultaniczny międzynarodowych konferencji naukowych. Włada językami: niemieckim i angielskim.
Bp Pracki wspiera jako członek zarządu działalność Opolskiego Klubu Sportowego YAMA, którego zawodnikom (karate kyokushin) kibicuje. W wolnym czasie uprawia turystykę rowerową i czyta książki. Jest żonaty z Dorotą, teolożką i filolożką j. angielskiego. Wychowują córkę Julię – kilkukrotną mistrzynię Polski i Europy juniorek młodszych i juniorek w karate kyokushin.