Dzień przed Świętem Reformacji w wittenberskim kościele odbyło się nabożeństwo anglojęzyczne, a we właściwy dzień świąteczny niemieckojęzyczne. Warto przypomnieć, że Kościół Zamkowy w Wittenberdze jest jednym z kluczowych miejsc dla globalnej historii reformacji – to na jego drzwiach 31 października 1517 roku zawisło 95 tez ks. Marcina Lutra skierowanych przeciwko odpustom (nie jest pewne czy Luter sam je przybił) i także w tym kościele pochowany został sam Luter, a po przeciwnej stronie Filip Melanchton, drugi najważniejszy teolog luterańskiej reformacji.
Grób Lutra znajduje się dokładnie pod amboną Kościoła Zamkowego, z której kazanie wygłosiła pochodząca z Polski teolożka. – Twoja przeszłość cię nie zbawi, twoja przeszłość, jeśli zbyt mocno jesteś z nią związany, może zniszczyć twoją teraźniejszość i przyszłość. A przyszłość jest zawsze inna od przeszłości, przyszłość jest codziennym reformowaniem siebie, przyszłość oznacza pokutę i pójście naprzód, zmianę, a nie odprawianie pokuty z ciągłym siebie i innych „biczowaniem” – mówiła bp Hławiczka-Trotman.
W kazaniu opartym na Ewangelii Jana 8,31b-36, biskupka podkreśliła, że Jezus ostro i szorstko obchodził się nie z ludźmi znajdującymi się na marginesie społecznym, a z osobami religijnymi. – Jezus złości się na religijnych ludzi, samousprawiedliwiających się, czasami aroganckich, patrzących z góry na innych, którzy uważają, że na pewno mają rację, a inni są w błędzie (…) Jednak Jezus daje wolność, ale nie od bycia człowiekiem, nie od obowiązków, odpowiedzialności, ale wolność od zła, niewiary i siły niedoceniania siebie i innych. On uwolni was, abyście byli zdolni do przynoszenia owoców – podkreślała kaznodziejka.
Bp Paulina Hławiczka-Trotman zaznaczyła, że Święto Reformacji nie polega na świętowaniu urodzin Kościoła luterańskiego, gdyż nawet jeśli jesteśmy wdzięczni za talenty reformatorów, to jednak ich powołanie jest ważniejsze od ich życia. – Przyszliśmy tutaj, aby świętować wolność w Bogu, dar zdolności, aby reformować nasze Kościoły, instytucje, nas samych i wziąć udział w wielkich żniwach.”