Styl Lutra był niepowtarzalny, podobnie jak jego pismo, a konkretnie charakter pisma. Dzięki technice dziś każdy może pisać jak Luter!
Harald Geisler, specjalista od projektowania typografii komputerowej, opracował na podstawie dokumentów historycznych czcionkę, która jest odwzorowaniem charakteru pisma Lutra.
Wzorem był list Lutra skierowany do cesarza Karola V podczas słynnego Sejmu Rzeszy w Wormacji (1521). Scenę ukazuje zainaugurowany niedawno w polskiej wersji językowej węgierski film animowany „Luter”.
https://www.luter.pl/2018/12/7-glos-sumienia/#more-81
Luter podsumował swoją mowę obronną (słynne „Tak oto stoję…”) w Wormacji w liście do cesarza i właśnie ten tekst szablonem do zaprojektowania „luterskiej czcionki”, która może być używana zarówno na komputerach, jak i na smartfonach. Warto dodać, że dokument z 1521 r. wraz z innymi świadectwami XVI-wiecznej Reformacji, został wpisany na listę Kulturowego Dziedzictwa UNESCO.
Czcionkę w różnych opcjach można zakupić na stronie artysty i zapoznać się z filmami opisującymi powstawanie typografii.
Luterska czcionka nie jest pierwszym dziełem Geislera, który wcześniej zaprojektował cyfrową wersję pisma Alberta Einsteina oraz Zygmunta Freuda. W 2019 roku Geisler chce ukończyć kolejną czcionkę – tym razem Martina Luthera Kinga, baptystycznego pastora, bojownika o prawa człowieka zamordowanego w 1968 r.
Więcej informacji:
https://haraldgeisler.com/2017/12/30/martin-luther-font/?fbclid=IwAR0424Q8QX0sF7Hea4MIBR8RFJ-mpCuZSm3XN-YH4_GRcEQX4FrdPPzy6fw