Rondo Reformacji w Ostródzie zainaugurowane

5 lipca 2025 roku w Ostródzie zainaugurowano Rondo Reformacji. Uroczystość przed budynkiem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej zgromadziła przedstawicieli lokalnego życia religijnego, władze samorządowe, kombatantów, reprezentantów świata kultury, nauki i mieszkańców.

6 lipca 2025, Redakcja

Ostródzka uroczystość była elementów obchodów 500-lecia Reformacji na Mazurach.

Władze kościelne reprezentował ks. Jerzy Samiec, Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a lokalne władze burmistrz Ostródy Rafał Dąbrowski oraz Adrian Godlewski, przewodniczący Rady Miasta wraz z radnymi. W uroczystości uczestniczyli prezes Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej Cezary Wawrzyński, pełnomocnik Marszałka ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych Wiktor Marek Leyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Gustawa Gizewiusza Barbara Wiśniewska, dyrektor Muzeum w Ostródzie Adam Marzewski oraz Czesław Rzepka, prezes koła 37. Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Obecni byli również duchowni Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, a także goście ekumeniczni, w tym przede wszystkim pastor Jarosław Ławnicki (Kościół Chrześcijan Baptystów) i pastor Andrzej Zieliński (Kościół Chrystusowy w Ostródzie), którzy bezpośrednio zaangażowali się w projekt Ronda Reformacji. Na wydarzeni przybył również ks. Piotr Wyszyński z Kościoła rzymskokatolickiego, kapłan Norbert Czerwonka z Kościoła Nowoapostolskiego oraz ks. sup. Waldemar Eggert z Kościoła metodystycznego.

Zebranych przywitał proboszcz Parafii ks. Wojciech Płoszek, który na wstępie przypomniał historię Reformacji na Mazurach. – Ten symboliczny akt – nadanie nazwy rondu przez Radę Miasta Ostróda – nie jest tylko decyzją administracyjną. To wyraz pamięci, szacunku i wdzięczności wobec dziedzictwa, które ukształtowało duchowy, kulturalny i językowy krajobraz naszej małej ojczyzny. Wszystko dlatego, że reformacja nie była tylko wielką duchową odnową Kościoła Zachodniego w duchu Ewangelii. Stała się również motorem napędowym dla wielu społecznych przemian, rozwoju języków narodowych, nauki i sztuki  – mówił ks. Płoszek.

Duchowny zaznaczył, że mazurscy pastorzy, kaznodzieje i nauczyciele od samego początku stali się strażnikami i promotorami języka polskiego. To dzięki nim polska mowa rozbrzmiewała w kościołach, szkołach i domach przez stulecia – nawet wtedy, gdy była rugowana z urzędów i przestrzeni publicznej w czasach XIX i XX przymusowej germanizacji Mazurów. Polskie nabożeństwa ewangelickie odbywały się tu nawet w czasie II wojny światowej, pomimo zakazów i konsekwencji ze strony nazistowskich władz.

Ks. Płoszek podkreślił rolę wybotnego poety ewangelika Michała Kajki oraz wybitnych luterańskich księży w dziejach Mazur – Krzysztofa C. Mrongowiusza i ks. Gustawa Gizewiusza. – Dziś, kiedy stoimy na skrzyżowaniu dróg – dosłownie i symbolicznie – przypominamy sobie, że historia Reformacji to nie tylko rozdział z przeszłości. To dziedzictwo, które zobowiązuje. Nazwa „Rondo Reformacji” ma nam przypominać o potrzebie ciągłego odnowienia: wiary, sumienia, wspólnoty i społeczeństwa, przypomina, byśmy nigdy więcej nie byli obojętni i nie pozwolili, by siły zła i ciemności, które przed stu laty zniszczyły tą krainę zaszczepiając w ludziach pogardę i nienawiść. Niech żyją Mazury – najpiękniejsza z krain świata, niech żyje Polska – nasza ukochana Ojczyzna i dom, niech żyje Europa – wspólnota narodów i wolnych ludzi – zakończył ks. Płoszek.

Dr Piotr Szatkowski, historyk i językoznawca, przedstawił w krótkim wystąpieniu dzieje Mazur, podkreślając przede wszystkim znaczenie hymnu i flagi Mazur, a także wkład mazurskich ewangelików w kształtowanie mazurskiej tożsamości.

Przemówienie wygłosił również burmistrz Ostródy Rafał Dąbrowski, który naświetlił kulturotwórczą i tożsamościową rolę Reformacji dla Mazur kiedyś i dziś. – Z okazji otwarcia Ronda Reformacji, życzę, abyśmy potrafili się każdego dnia choć trochę reformować i stawać po prostu lepszymi ludźmi, niezależnie od naszych poglądów politycznych czy religijnych. Bądźmy dla siebie dobrzy, szanujmy się – zaznaczył burmistrz.

Głos zabrał również Adrian Godlewski, przewodniczący Rady Miasta, który czuwał nad inicjatywą nazwania Ronda Reformacji.

O ekumenicznym potencjale reformacyjnych obchodów w 2017 roku i w kontekście Mazur mówił bp Jerzy Samiec, który poprowadził zebranych w modlitwie.

Biskup Kościoła wraz z władzami Miasta odsłonił pamiątkową tablicę, która upamiętnia decyzję Rady Miejskiej o nazwaniu ronda przed budynkiem Parafii Rondem Reformacji. Napis został sporządzony po polsku oraz w gwarze ostródzkiej.

W drugiej części uroczystości zebrani przeszli na Polską Górkę, gdzie znajduje się cmentarz, na którym pochowany jest ks. Gustaw Gizewiusz, ordynowany przed 190 laty proboszcz Ostródy, teolog, bojownik o prawa polskiej ludności ewangelickiej. Przedstawiciele różnych środowisk złożyli kwiaty na grobie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *