Wybory miały się odbyć już w listopadzie 2024 roku, ale jedyny kandydat ks. Michael Krause wycofał swoją kandydaturę.
Udział w tegorocznym Synodzie nadzwyczajnym wzięło 153 delegatów z 26 westfalskich okręgów kościelnych. Ks. Adelheid Ruck-Schröder była jedyną kandydatką, gdyż dwie osoby wycofały swoje kandydatury przed wyborami powołując się na przyczyny osobiste.
Przypomnijmy, że wybór nowej prezes był konieczny po tym, jak 20 listopada 2023 roku ks. Annette Kurschus złożyła dymisję po wielotygodniowych kontrowersjach dotyczących niejasności w informowaniu o sprawie pracownika Kościoła oskarżonego o przestępstwa seksualne. Kurschus zarzucano tuszowanie sprawy. W konsekwencji teolożka złożyła zarówno urząd przewodniczącej Rady Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD), jak i prezes Ewangelickiego Kościoła Westfalii.
Ks. Adelheid Ruck-Schröder wychowała się w Wirtembergii, a teologię ewangelicką studiowała w Tybindze oraz Berlinie, gdzie również obroniła pracę doktorską. Po ordynacji w Kościele Westfalii rozpoczęła służbę duszpasterską w parafiach i w szkołach oraz jako pełnomocniczka Kościoła ds. nauczania lekcji religii. W 2015 roku objęła stery Seminarium Kaznodziejskeigo przy ewangelickim Klasztorze Loccum, a w 2021 została w wprowadzona w posługę biskupki regionalnej regionu Hildesheim-Göttingen w Ewangelicko-Luterańskim Kościele Krajowym Hanoweru.
Jest zameżna i ma dwoje dorosłych dzieci. Jest drugą kobietą w historii Kościoła Westfalii, która będzie pełnić urząd prezesa.
Wraz z wyborem Ruck-Schröder kończy się trudny czas przejściowy w Kościele Westfalii, który wraz z 1,9 mln. wiernych jest czwartym co do wielkości ewangelickim Kościołem krajowym w Niemczech. Wybór nowej prezes oznacza, że także władze Kościoła mogą działać w pełnym składzie. Prezes Kościoła ma bowiem podwójną rolę – jest nie tylko duchownym zwierzchnikiem Kościoła (odpowiednik biskupa), lecz także prezesem Synodu, najważnieszego organu władzy w Kościele.
Nowa prezes będzie musiała zmierzyć się nie tylko z trudną sytuacją wewnętrzną, jaka zaistniała po odejsciu ks. Kurschus, ale także rosnącymi wyzwaniami finansowami oraz spadającą liczbą wiernych.
Wprowadzenie w posługę nowej prezes odbędzie się 15 czerwca 2025 roku w Kościele Syjonu w Bielefeld.
Kościół Ewangelicki Westfalii jest częścią Unii Kościołów Ewangelickich i ma charakter unii administracyjnej, co oznacza, że poszczególne parafie same określają swoją tożsamość wyznaniową (reformowaną, luterańską lub ewangelicko-unijną).
Kościołami partnerskimi Kościoła Westfalii jest zarówno Kościół Ewangelicko-Augsburski, jak i Kościół Ewangelicko-Reformowany w Polsce.