Zmarła prof. Barbara Aland

10 listopada 2024 roku w wieku 87 lat zmarła prof. Barbara Aland, ewangelicka teolożka i badaczka Pisma Świętego. Zdobyła międzynarodowy rozgłos jako współwydawczyni Novum Testamentum Graece, krytycznego wydania NT znanego pod nazwą Nestle-Aland.

12 listopada 2024, Redakcja

Barbara Aland (z d. Ehlers) urodziła się w 1937 roku w Hamburgu i studiowała teologię ewangelicką oraz filologię klasyczną. W 1964 roku obroniła doktorat, a osiem lat później uzyskała habilitację. W międzyczasie – w 1969 roku – uzyskała licencjat na Wydziale Orientalistyki Papieskiego Instytutu Biblijnego w Rzymie. W 1972 roku poślubiła słynnego teologa i badacza Nowego Testamentu ks. prof. Kurta Alanda (1915-1994), autorem studyjnego wydania pism ks. Marcina Lutra.

Wraz z mężem zaangażowała się w wydanie krytycznego tekstu Nowego Testamentu „Novum Testamentum Graece”, będącego kontynuacja prac zapoczątkowanych przez biblistów Eberharda i Erwina Nestle. Wydanie to popularnie nazywane jest Nestle-Aland i stanowi standardowe dzieło współczesnej biblistyki. Było kilkadziesiąt razy wznawiane i rewidowane pod jej nadzorem.

W 1980 roku Barbara Aland została profesorem historii Kościoła oraz badań nad tekstami Nowego Testamentu na Uniwersytecie w Münster.

W 1983 roku przejęła kierownictwo nad Instytutem Badań nad Tekstem Nowego Testamentu, na którego czele stała do 2004 roku.

Wraz ze swoim mężem oraz indywidualnie była autorką wielu tekstów z teologii Nowego Testament, w tym wprowadzenia do krytyki tekstu i historii redakcji NT („Tekst Nowego Testamentu”), a ponadto była cenioną ekspertką od antycznego platonizmu, chrześcijańskiej gnozy oraz teologii wczesnego średniowiecza. Otrzymała wiele odznaczeń uniwersyteckich i państwowych.

Są osoby, bez których nie sposób wyobrazić sobie współczesnych badań nad Nowym Testamentem. Taką była niewątpliwie profesor Barbara Aland. Na Jej nazwisko trafiał każdy, kto otwierał kolejne krytyczne wydania Nowego Testamentu – zarówno to znane jako „Nestle-Aland”, jak i „Greek New Testament” – wspomina zmarłą prof. dr hab. Kalina Wojciechowska, biblistka i kierowniczka Katedry NT Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie oraz prof. Ewangelikalnej Wyższej Szkoły Teologicznej we Wrocławiu.

Prof. Wojciechowska podkreśliła w rozmowie z ewangelicy.pl, że pod kierownictwem prof. Aland ukazał się w 1997 roku pierwszy tom „Editio Critica Maior” z opracowaniem Listu Jakuba – monumentalnej serii, która dokumentuje historię greckiego tekstu Nowego Testamentu na podstawie wszystkich istotnych greckich manuskryptów, tłumaczeń i cytatów. – Jej badania i naukowe dociekania, często pionierskie i wręcz wizjonerskie, odznaczały się wielką skrupulatnością i ogromną erudycją. W swoich publikacjach pokazywała różnorodność i wielopoziomowość świata, w którym powstawał i funkcjonował Nowy Testament; dzięki Niej mamy wyobrażenie o napięciach i żywych dyskusjach, jakie toczyły się we wczesnym chrześcijaństwie. Uchylała przed czytelnikami zasłonę, za którą skrywały się tajemnice gnostycyzmu, równie złożonego jak inne nurty filozoficzno-religijne starożytnego świata. Cieszyła się powszechnym uznaniem wszystkich badaczy Nowego Testamentu. Ci, którzy mieli szczęście i przywilej znać Ją osobiście, podkreślają, że była niezwykle ciepłą i serdeczną osobą. Wraz z Jej odejściem świat biblistyki poniósł ogromną, niepowetowaną stratę. Ale Jej dziedzictwo pozostaje wciąż żywe i inspirujące – wspomina prof. Wojciechowska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *